Już jutro ruszają XIII Targi Wydawców Katolickich

Już jutro ruszają XIII Targi Wydawców Katolickich
XIII Targi Wydawców Katolickich

Już jutro, 13 kwietnia w piątek na warszawskich Stegnach rozpoczną się XIII Targi Wydawców Katolickich. Weźmie w nich udział bez mała 100 wydawców z Polski i z zagranicy. W uroczystości otwarcia zapowiedzieli swoją obecność m.in. Jego Eminencja ks. kard. Józef Glemp, Prymas Polski, i Kazimierz Michał Ujazdowski, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Chwilę potem zostanie ogłoszony komunikat o nagrodach Stowarzyszenia Wydawców Katolickich FENIKS 2007, które zostaną wręczone drugiego dnia Targów podczas uroczystego koncertu. Tym razem galę uświetni Zespół ‘Śląsk’.  

Gościem Honorowym tegorocznych XIII, choć mamy nadzieję – udanych, Targów jest Katolischer Medienverband [Stowarzyszenie Mediów Katolickich] reprezentujące katolickich wydawców z Niemiec, Szwajcarii i Austrii. Do Warszawy przyjedzie 18 spośród nich [m.in. Patmos, Herder, Tyrolia czy niemiecki Weltbild]. Ponadto wydawnictwa z Francji Włoch i Watykanu.

 
W tym roku czytelnicy będą mieli okazje spotkać się z niemal 80 autorami obecnymi na spotkaniach Targowych bądź podpisującymi swe książki na wydawniczych stoiskach. Na pewno będzie można porozmawiać z prof. Anną Świderkówną, o. Leonem Knabitem, o. Józefem Augustynem SJ czy zapytać o sekrety kuchni Siostrę Anielę. To oczywiście nie wszyscy. Zawsze są możliwe ‘niespodziewane’ odwiedziny autorów znanych, co rodzić będzie okazje do spotkań zupełnie wyjątkowych. Dziś chcielibyśmy zaprosić na kilka z nich, których uczestnicy gwarantują nie tylko wysoki poziom merytorycznej dyskusji, ale i równie wysoką temperaturę dyskusji.
 
„Kościół a teczki” – to temat, który od wielu tygodni pojawia się w mediach pod różnymi postaciami. Temu zagadnieniu poświęcony zostanie panel, jaki odbędzie się pierwszego dnia:  ‘Kościół PRL – blaski i cienie’ [przyg.: Instytut Książki i IPN]. Spierać się zaś będą m.in.: Jan Żaryn, Marek Lasota oraz ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. Całość poprowadzi Antoni Dudek z IPN-u. Tego samego dnia Targów podjęty zostanie temat równie gorący: ‘Prawo człowieka do życia i śmierci’, przywołujący z pewnością i problem eutanazji, i aborcji, a pośród panelistów m.in. Marek Jurek, Marszałek Sejmu RP i zarazem aktywny uczestnik publicznej debaty na tenże temat. W sobotę ‘padnie’ może już ostatnie katolickie tabu. Dojdzie bowiem do dyskusji: ‘Odejścia z kapłaństwa… i powroty’ z udziałem ks. abpa Kazimierza Nycza, ks. Pawła Naumowicza MIC, o. Józefa Augustyna SJ i ks. Mirosława Cholewy. W niedzielę zaś równie ‘mocna’ dyskusja: ‘W jaki sposób mówić o Bogu po «śmierci Boga»’ z udziałem Dariusza Karłowicza, Pawła Lisieckiego oraz Grzegorza Górnego. Pełny program spotkań i paneli w materiałach informacyjnych.
 
W środę, 11 kwietnia, w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski,  Skwer Kard. Stefana Wyszyńskiego 6, odbędzie się konferencja prasowa z udziałem Zarządu Stowarzyszenia Wydawców Katolickich. Prowadzenie: Marcin Przeciszewski [Katolicka Agencja Informacyjna]. Podczas konferencji ogłoszona zostanie  lista dziennikarzy wyróżnionych Nagrodą Małego FENIKSA 2007 promujących w mediach książkę katolicką.

Aktualne informacje znajdą Państwo na stronie internetowej Stowarzyszenia: www.swk.pl.

ks. Marek Otolski MIC,
[dyr. Targów Wydawców Katolickich]
Krzysztof R. Jaśkiewicz
[rzecznik prasowy XIII TWK]
 

Kategorie: Religia, Targi krajowe

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.