Książki przyszłości – do zobaczenia na Targach Książki i Mediów VIVELO

Wielozmysłowe książki przyszłość będzie można doświadczyć na Targach Mediów i Książki VIVELO (18-21.05) na PGE Narodowym.

mat. pras.fot. Grzegorz Kwiek

Jak będą wyglądać książki przyszłości? Będzie można je nie tylko czytać i oglądać, ale być może staną się też bramą do innych, wirtualnych rzeczywistości. Nowoczesne technologie już dziś oferują możliwość ożywienia ilustracji zawartych w publikacjach. AR czyli rozszerzona rzeczywistość wzbogaca książki o filmy i animacje, tworzące iluzję w czasie rzeczywistym na ekranie telefonu. Na majowych Targach Mediów i Książki VIVELO (18-21.05) na PGE Narodowym będzie unikalna szansa, aby wielozmysłowo doświadczyć książki przyszłości!

mat. pras.fot. Ireneusz Borowski

Multimedialny, artystyczny projekt książki pt. „Listy Minotaura do Zakażonych”, autorstwa prof. Andrzeja Bednarczyka, Rektora Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, powstawał przez 15 lat. To unikalne dzieło sztuki wykorzystuję technikę rozszerzonej rzeczywistości za pośrednictwem której odkrywamy „drugie dno” zawartych w książce ilustracji. Komiks i krótkie opowiadania opakowano w czarny sześcian, po otwarciu którego zanurzamy się w gąszczu graficznego labiryntu. Każde z 246 mikroopowiadań zilustrowanych misterną kreską artysty ożywa dzięki aplikacji i ukrytym w ilustracjach kodom QR.
„Ożywione dedykowaną aplikacją AR (augmented reality) okładka i ilustracje oraz teksty wchodzą ze sobą w oczywiste, wątpliwe, a niekiedy absurdalne alianse. Można je więc gmatwać i rozsupływać po swojemu. Każdy list z osobna, choć ponumerowany, wymyka się kategorycznemu uszeregowaniu w nurcie narracji. Można po kolei lub skacząc między przypadkowymi stronami, czytać listy, oglądać ilustracje, odsłaniać w AR nowe warstwy i cytaty snujące odrębną nić opowieści lub mieszając ze sobą te wszystkie tropy, kształtować je w dowolne konstelacje. Każda podjęta ścieżka ułoży się na twój niepowtarzalny sposób w opowieść o świecie globalnego labiryntu” – mówi profesor Andrzej Bednarczyk.

mat. pras.fot. Ireneusz Borowski

O tym, jaka czeka nas przyszłość w świecie dynamicznego rozwoju nowoczesnych technologii będziemy mogli przekonać się już w maju. Na Targach odbędzie się spotkanie z udziałem profesora Andrzeja Bednarczyka. Czy sztuczna inteligencja będzie pisać książki w sposób równie porywający jak człowiek? Czy tradycyjną książkę zastąpi czytanie hipertekstualnych opowieści w metaverse? Porozmawiajmy o tym. Pretekstem do tego będzie spotkanie książki tradycyjnej z jej nowatorską formułą wykorzystującą AR. Przekonaj się, czy jesteś entuzjastą innowacyjnych rozwiązań, czy raczej wybierasz tradycyjne formy przekazu.
Największy stadion w kraju, 6 stref tematycznych, 8 tys. m2, setki wystawców i twórców. Targi Książki i Mediów VIVELO to aż 4 dni spotkań wielbicieli książki tradycyjnej z fanami nowymi technologiami audio i video. Szykuje się wyjątkowe wydarzenie dla wielbicieli kultury i poszukiwaczy dobrej jakości rozrywki.

mat. pras.fot. Grzegorz Kwiek

Wielkie święto książki i nowych mediów, okraszone będzie kilkudziesięcioma wydarzeniami dodatkowymi: pokazami i warsztatami, dla wszystkich grup wiekowych, które odbędą się pod hasłem #ŁączyNasKsiążka.

Do zobaczenia na Targach Książek i Mediów Vivelo!
18-21 maja, PGE Narodowy, Warszawa
www.targivivelo.pl

 

 

 

Kategorie: Targi krajowe