Mitoraj, Lwów, Kresy – nowości wydawnicze MCK

Mitoraj, Lwów, Kresy – nowości wydawnicze MCK
Mitoraj, Lwów, Kresy – nowości wydawnicze
Międzynarodowego Centrum Kultury

Albumy „Mitoraj – Kraków, Paryż, Rzym”, „Lwów na dawnej pocztówce”, oraz ”Dziedzictwo kresów – nasze wspólne dziedzictwo?” i „Naród, styl, modernizm” to nowe propozycje Międzynarodowego Centrum Kultury, przygotowane na krakowskie Targi Książki.

 
Miłośników sztuki zainteresuje polsko-angielski album „Mitoraj – Kraków, Paryż, Rzym”, prezentujący prace jednego z największych rzeźbiarzy współczesnych, eksponowane w niezwykłych galeriach pod gołym niebem – ogrodach i na placach Krakowa, Paryża i Rzymu. Album jest fotograficzną wędrówką po zakątkach trzech europejskich miast, które dzięki rzeźbom artysty odsłaniają swoje nowe oblicze.
 
Igor Mitoraj jest polskim artystą mieszkającym i tworzącym we Włoszech. Jego dzieła podziwiać można w wielu prestiżowych miejscach i kolekcjach na świecie, takich jak dziedziniec British Museum w Londynie czy paryska dzielnica La Défense. W 2006 roku artysta ukończył pracę nad monumentalnymi „Wrotami Anielskimi”, które ozdobiły wejście do bazyliki Matki Boskiej Anielskiej i Świętych Męczenników w Rzymie.
 
„Lwów na dawnej pocztówce” to nowe wydanie cieszącej się ogromnym powodzeniem publikacji Iriny Kotłobułatowej. Pierwsze wydanie było najobszerniejszą w Polsce prezentacją pocztówek z widokami Lwowa z XIX i początków XX wieku. Sukces książki zachęcił Międzynarodowe Centrum Kultury do przygotowania nowej edycji. Polsko-angielsko-ukraiński album zawiera najpiękniejsze pocztówki z pierwszego wydania oraz około 150 nigdzie dotąd nie publikowanych kart pocztowych.
 
Do fenomenu kresów rozumianych jako kraniec własnego świata, styk kultur i systemów wartości, mozaika religijna, kulturowa, językowa, odwołuje się kolejna nowość MCK – „Dziedzictwo kresów – nasze wspólne dziedzictwo?”. Publikowane w książce eseje autorstwa badaczy z Polski i Węgier, ale także z Białorusi, Izraela, Niemiec, Rumunii, Słowacji, Ukrainy i Francji stanowią próbę wielowymiarowego spojrzenia na fenomen kresów – rozdartych pomiędzy mitem raju utraconego a traumą czystek etnicznych – i na problematykę ochrony ich dziedzictwa kulturowego. Publikacja jest pokłosiem konferencji zorganizowanej przez Międzynarodowe Centrum Kultury we współpracy z węgierskim Urzędem ds. Ochrony Dziedzictwa Kulturowego w Budapeszcie (Kulturális Örökségvédelmi Hivatal).
 
Kontrowersjom wokół sztuki narodowej i międzynarodowej w XIX i XX wieku poświęcona jest książka „Naród, styl, modernizm”. Porusza ona zagadnienia narodowej tożsamości, importów artystycznych oraz modernizmu, ze szczególnym uwzględnieniem Europy Środkowej, gdzie granice polityczne zmieniały się znacznie częściej niż kulturowe. Publikacja zawierająca materiały z międzynarodowej konferencji, zorganizowanej przez Zentralinstitut für Kunstgeschichte w Monachium i Międzynarodowe Centrum Kultury została wydana w formie wielojęzycznej publikacji (angielsko-niemiecko-francuskiej) oraz w polskim tłumaczeniu.
 
Podczas krakowskich Targów Książki nowości wydawnicze MCK oraz kilkadziesiąt innych tytułów poświęconych sztuce i  dziedzictwu kulturowemu można znaleźć na stoisku Międzynarodowego Centrum Kultury (nr A23).
 

(more…)

Ta strona jest dostępna tylko dla zalogowanych osób. Jeżeli masz konto, to się zaloguj, a w innym przypadku zarejestruj się.

Logowanie użytkownika
 Remember Me  
Rejestracja nowego użytkownika
*Pole wymagane
Kategorie: Targi krajowe

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/wirtua/domains/wirtualnywydawca.pl/public_html/wp-content/themes/waszww-theme/includes/single/post-tags.php on line 4

Ten wpis jest zabezpieczony hasłem. Wpisz hasło by zobaczyć komentarze.