Wydawnictwo Lekarskie PZWL – podsumowanie roku 2005

Wydawnictwo Lekarskie PZWL – podsumowanie roku 2005
Wydawnictwo Lekarskie PZWL jest obecne na rynku wydawniczym od 61 lat. Jest najstarszym i największym wydawnictwem medycznym w Polsce. Powstało w roku 1945 w ramach powołanego przez Ministra Zdrowia Wydziału Naukowo-Wydawniczego. Od 1949 roku decyzją Ministra Zdrowia działa samodzielnie jako Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich, wydając książki i czasopisma naukowe, poradniki i filmy (od lat 60.). W 1993 roku zostaje przekształcone w spółkę pracowniczą – Wydawnictwo Lekarskie PZWL. Od roku 1998 należy do grupy PWN. W firmie pracuje 58 osób w działach: redakcji, produkcji, administracyjno-finansowym oraz handlu i marketingu.
 
 
 
W 2005 roku przychody ze sprzedaży książek Wydawnictwa Lekarskiego PZWL wyniosły 12,81 mln zł, co daje 0,5% spadek przychodów ze sprzedaży książek. Kapitały własne firmy wyniosły 4,55 mln zł. Firma osiągnęła zysk netto na poziomie 53,5 tys. zł.
 
 
 
W roku ubiegłym oficyna wydała 144 tytuły, w tym 49 nowości.
 
Struktura sprzedaży:
 • 80% – książki naukowe, podręczniki;
 • 20% – poradniki i książki popularno-naukowe

Najważniejsze wydarzenia 2005 roku w Wydawnictwie Lekarskim PZWL:

 • Jubileusz 60-lecia działalności oficyny wydawniczej

  Dorobek wydawniczy PZWL to ponad 12 tys. tytułów w łącznym nakładzie przekraczającym 313 mln egzemplarzy. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, pielęgnując tradycje oficyny państwowej, dba o wysoki poziom merytoryczny swoich publikacji, a jednocześnie wprowadza nowoczesne techniki zarządzania, promocji i produkcji książek.

  Jubileusz, organizowany podczas 50. Międzynarodowych Targow Książki w Warszawie, zaszczycili swą obecnością – przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Kultury, Ministerstwa Edukacji Narodowej, wybitni polscy naukowcy, wykładowcy akademiccy, autorzy, tłumacze, pracownicy i współpracownicy wydawnictwa.

 • Wydawnictwo rozpoczyna wydawanie „Złotej Serii Interny Polskiej”

  To wspólna inicjatywa Towarzystwa Internistów Polskich (w 100-lecie powstania) i Wydawnictwa Lekarskiego PZWL (z okazji rocznicy 60-lecia działalności) opublikowania najbardziej znaczących polskich podręczników i monografii dotyczących nauki o chorobach wewnętrznych.
  Jest to seria uaktualnionych wydań dzieł, które na trwałe wpisały się w dzieje medycyny polskiej, ponieważ stanowiły podstawę wykształcenia wielu pokoleń lekarzy i wywarły istotny wpływ na ukształtowanie ich osobowości zawodowej, oraz nowe pozycje, które powinny znaleźć swoje stałe miejsce w biblioteczkach zawodowych lekarzy, dobrze służąc ich pracy na rzecz ludzi chorych.

 • Książka „Medycyna rodzinna” pod redakcją J.Bożydara Latkowskiego i Witolda Lukasa otrzymuje nagrodę Główną Atena 2005 za najlepszą książkę akademicką podczas XII Krajowych Targów Ksiązki Akademickiej ATENA’ 2005. Redaktorzy naukowi dzieła otrzymują Nagrody Ministra Zdrowia.
 • Wdrożenie technologii druku żądanie, która daje możliwość druku nawet 1 egzemplarza książki na zamówienie czytelnika. Ukazuje się kilkanaście tytułów wydanych w technice cyfrowej, które są dostępne w księgarni wysyłkowej PZWL oraz sieci księgarń medycznych.
Kategorie: Rynek Polski

O autorze

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.