Polskie Wydawnictwo Muzyczne, co dalej?

Polskie Wydawnictwo Muzyczne, co dalej?
Od momentu kiedy okazało się, że Polskie Wydawnictwo Muzyczne ma zostać sprzedane, rozpoczęły się przeciwdziałania zarówno ze strony wydawcy, jak i samych twórców. Przede wszystim nabywca miał kontynuować misję spółki przez 10 lat i nie mógł sprzedawać praw autorskich do dzieł kompozytorów przez ten okres czasu. Kilku kompozytorów wystosowało nawet specjalne pismo do Ministra Dąbrowskiego z prośbą o przekazanie wydawnictwa pod skrzydła instytucji kulturalnej. Protesty okazały się na tyle skuteczne, że Rada Ministrów wycofała się z planów prywatyzacji spółki.
 
Sławomir Tabkowski, Prezes Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, poinformował Wirtualnego Wydawcę o planowanym przejęciu kontroli nad wydawnictwem przez Polskie Wydawnictwo Audiowizualne. PWA to nowa instytucja Ministerstwa Kultury, której celem będzie „stworzenie wideoteki współczesnej kultury polskiej” i przejęcie nadzoru nad największym wydawcą muzyki poważnej.
 
Tabkowski jest przekonany, że PWA zdaje sobie sprawe z rzeczywistej misji PWM i roli jaka pełni w Polsce i na świecie. Uważa, że na pewno znajda wspólną drogę, a przejęcie pozwoli zwiększyć grupę działań promocyjnych polskich twórców. Na bieżąco prowadzone sa rozmowy. Przejęcie nastąpi w momencie powołania nowej Rady Nadzorczej.
 
Przyszłoroczny budżet PWA ma wynieść 10 mln zł – nad wydatkami czuwać ma pięcioosobowa Rada Programowa.
 
 
 
Kategorie: Rynek Polski

O autorze

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.