Literatura skandynawska w Wydawnictwie Jacek Santorski

Literatura skandynawska w Wydawnictwie Jacek Santorski

Od stycznia 2004r. Wydawnictwo Jacek Santorski rozpocznie nowy projekt wydawniczy – Serię Literatury Skandynawskiej. Celem jest przybliżenie polskiemu czytelnikowi wybitnych osiągnięć literatury skandynawskie, praktycznie nieobecnej na naszym rynku, a bardzo cenionej i nagradzanej w Europie. Cechą serii będzie wszechstronność form i gatunków literackich: od zabawy formalnej i ekwilibrystyki stylistycznej, poprzez klasyczne historie o miłości, literaturę feminstyczną, aż po „piekła” młodej prozy. Ideą serii jest przedstawienie spektrum jej ujęć, od debiutantów, po „klasyków”; od nowatorstwa i eksperymentów formalnych, przez powieść w jej tradycyjnym kształcie, aż po jej odmiany popularne, sagę i kryminał. Wydawnictwo zapewnia, że dobrało tak autorów i najbardziej dla nich reprezentatywne pozycje, by czytelnik miał pewność, iż są to działa na najwyższym światowym poziomie, a każda z pozycji w serii jest w swojej „klasie” (gatunku) literacką perełką.
W 2004r. w Serii ukaże się ok. 10 tytułów, jako pierwszy na przełomie stycznia i lutego ukaże się „Doktor Glas” Hjalmara Söderberga.

Seria literatury Skandynawskiej ma być ważnym elementem działalności Wydawnictwa Jacek Santorski. Jak powiedział nam sekretarz redakcji, Bohdan Sławiński, z jednej strony wydawnictwo stara się poszerzać swój profil wydawniczy o nowe wybitne, a w Polsce jeszcze niedocenianie obszary literatury, a z drugiej firma ma prócz polskich, także szwedzkie korzenie i było naturalnym sięgnięcie po taką właśnie literaturę. Nadal najważniejszym działem pozostaje psychologia, z której wydawnictwo słynie.
W tym roku wydawnictwo Jacek Santorski zaczęło wydawać tytuły poradnikowe w formie „pocketbooków”, zarówno stare jak i nowe tytuły.

Bestsellerem tego roku na pewno będą „Dobre rozmowy, które powinny odbyć się w każdym domu” Eichelbergera, Samsona i Jasińskiej. Wydane na początku grudnia w ciągu kilku dni sprzedały się w nakładzie kilkunastu tysięcy egzemplarzy. Książka ta, podobnie jak „Dobra miłość.
Co robić, by nasze dzieci miały udane życie” Wojciecha Eichelbergera, Andrzeja Samsona, Anny Sosnowskiej i „Związki i rozwiązki miłosne” Katarzyny Grocholi, Andrzeja Wiśniewskiego ukazała się pod marką Dom Wydawniczy „Ego”.

W 2004 r. nadładem Wydawnictwa Jacek Santorski ukaże się około 30 nowych tytułów, w tym 10 we wspomnianej wcześniej Serii Literatury Skandynawskiej. Przychody wydawnictwa ze sprzedaży książek w 2002 roku wynosiły 2,5 mln zł. W tym roku mają wzrosnąć o ok. 20%-30%.

AK

 

 

Kategorie: Rynek Polski

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.