Sytuacja w hurtowni SEZAM w Krakowie – restrukturyzacja i determinacja do dalszego działania

Sytuacja w hurtowni SEZAM w Krakowie – restrukturyzacja i determinacja do dalszego działania

19 września Zarząd FHU MWZ Sezam w Krakowie zgłosił do Sądu wniosek o otwarcie postępowania układowego.

Maria Zając, Prezes Hurtowni, tak mówi o przyczynach trudnej sytuacji hurtowni: “Następująca począwszy od roku 2000 reorientacja polityki wydawców edukacyjnych wobec partnerów hurtowych, polegająca na silnym rozproszeniu obrotu, doprowadziła do osłabienia kondycji finansowej dużych hurtowni na rynku, w tym również SEZAMU. Spowodowało to konieczność dokonania gruntownej reorganizacji funkcjonowania firmy tak, aby przystosować ją do pracy w warunkach silnej konkurencji, co różni się istotnie od wcześniejszej formuły organizacyjnej o charakterze usługowym.”

Działania restrukturyzacyjne rozpoczęto po ubiegłorocznym sezonie podręcznikowym. Radykalnie ograniczono koszty zatrudnienia – od czerwca br. zwolniono 12 osób, obecnie pracują 23 osoby, zawieszono działalność trzech oddziałów, zredukowano zapasy towarów. Maria Zając jest zadowolona ze skutków tych zmian. “Koszty ogółem spadły w skali miesiąca z poziomu 330 tys. do 160 tys.” Dodaje, że w okresie zmian i reorganizacji sposobu funkcjonowania firmy nastąpił spadek obrotów, nie pozwalający w krótkim czasie zdyskontować efektów pozytywnych zmian.

“MWZ SEZAM w dalszym ciągu realizuje program restrukturyzacyjny, dzięki czemu na koniec września br. była możliwa redukcja kosztów działalności o kolejne 60 tys. w skali miesiąca. Pozwala to już przy przyjęciu propozycji układowych na stabilne funkcjonowanie firmy i rozwój. Złożenie wniosku o otwarcie postępowania układowego i zgoda Wierzycieli na propozycje w nim zawarte pozwoliłaby więc na rozliczenie się z zaległych wierzytelności i dała szansę na dalszą działalność, stwarzając perspektywę wyjścia z obecnej tak trudnej sytuacji finansowej.”

Hurtownia wysłała do każdego z wydawców wstępne propozycje układowe. Proponowane są trzy warianty spłaty zobowiązań, w zależności od ich wysokości – 3 miesiące, 3 lata oraz 5 lat dla największego wierzyciela – WSiP. Jeżeli układ zostałby zaakceptowany przez wydawców, to nie wyklucza się możliwości finansowania zewnętrznego, np. kredytem bankowym.

Ważniejszym elementem układowym są obecne warunki współpracy z WSiP – SEZAM nie jest obciążony kosztami finansowania zapasów oraz należności.

Maria Zając zapewnia w imieniu Zarządu o determinacji do dalszego działania i współpracy z Wydawcami. Zapewnia o terminowych spłatach wszystkich bieżących zobowiązań powstałych po złożeniu wniosku o otwarcie postępowania układowego oraz dotrzymaniu wszystkich warunków układu. “Współpraca z Wydawcami, na którą liczymy po zawarciu układu, winna zapewnić wypracowanie poziomu obrotów i zysków, które zrekompensują poniesione straty wszystkim naszym Wierzycielom”.

AK

  (more…)

Ta strona jest dostępna tylko dla zalogowanych osób. Jeżeli masz konto, to się zaloguj, a w innym przypadku zarejestruj się.

Logowanie użytkownika
 Remember Me  
Rejestracja nowego użytkownika
*Pole wymagane
Kategorie: Rynek Polski

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/wirtua/domains/wirtualnywydawca.pl/public_html/wp-content/themes/waszww-theme/includes/single/post-tags.php on line 4

Ten wpis jest zabezpieczony hasłem. Wpisz hasło by zobaczyć komentarze.