Powstanie nowa kategoria książki katolickiej?

Powstanie nowa kategoria książki katolickiej?

Nie mogło być inaczej. W ostatnim tygodniu na amerykańskim rynku wydawniczym pojawiło się, co najmniej kilka tytułów nawiązujących do głośnych skandali obyczajowych w Kościele Katolickim. Wydawcy przyznają jednak, że są pełni obaw jak czytelnicy przyjmą książki traktujące o pedofilii lub molestowaniu seksualnym wśród księży. Przeważają głosy, również wśród księgarzy i dystrybutorów, że wierzący czytelnicy mogą czuć się obrażeni tego typu publikacjami.

Barbara K. Baker, konsultant księgarni katolickich poproszona przez New York Times o komentarz w tej sprawie powiedziała, że popyt na tego rodzaju tytuły jest dość ograniczony, szczególnie, jeżeli się go porówna z zainteresowaniem innymi książkami np. o Janie Pawle II.

Temat molestowania seksualnego pojawiał się na rynku amerykańskim już wcześniej. W przeciągu ostatnich 10 lat ukazało się kilka tytułów poświęconych temu zagadnieniu. Żaden z nich nie odniósł sukcesu rynkowego – nie przekroczył nakładu 15 tys. egz. Co ciekawe w ostatnim tygodniu w zestawieniu Amazon.com najlepiej sprzedających się tytułów związanych z kościołem katolickim żaden z pierwszej 10-ki nie dotyczył molestowania seksualnego, wręcz przeciwnie, na pozycji pierwszej plasował się „Triumph: The Power and Glory of the Catholic Church,” (Prima Publishing, 2001).

Część wydawców uważa, że nieważne jak książka jest napisana, zawsze urazi jednych, a spodoba się innym. Nie przejmuje się tym np. Little Brown, które wydało książkę o molestowaniu seksualnym w nakładzie 40 tys. egz. i już planuje dodruk. Kolejne zapowiadane w USA tytuły będą dotyczyły źródeł podobnych zachowań w Kościele i metod walki z nimi.

Publsher Weekly zastanawia się nawet, czy w ogóle na rynku książki katolickiej nie powstanie wkrótce odrębna kategoria pod nazwą „nadużycia seksualne w kościele”, i oddzielna sekcja w księgarniach.

Temat jak wiadomo dotyczy również polskich wydawców i polskich czytelników. Na pytanie czy na naszym rynku pojawią się książki omawiające zagadnienie molestowania seksualnego w Kościele można powiedzieć, że z całą pewnością tak.
W ubiegłym tygodniu na rynek trafiła opublikowana przez Wydawnictwo M z Krakowa książka „Głęboko wstrząśnięci – Samooczyszczenie Kościoła” autorstwa O. Józefa Augustyna SJ, będąca zbiorem wywiadów i artykułów. Druga część książki poświęcona jest formacji kapłańskiej, a więc sposobowi, jak uniknąć podobnych problemów w przyszłości.

Czy w księgarniach katolickich znajdzie się miejsce na publikacje Wydawnictwa M oraz podobne? Wojciech Mogilski z księgarni wysyłkowej Prodoks: „Właśnie leży przede mną ta książka. Uważam, ze to dobrze, iż pojawiają się na rynku tytuły rzucające światło dzienne na tak kontrowersyjne i trudne tematy. Na pewno będzie na nie miejsce w naszej ofercie, jeżeli tylko będą rzetelnie napisane i ich celem nie będzie pogoń za sensacją”.

Jak książki zostaną przyjęte przez czytelników? O tym, że współcześni katolicy poszukują odpowiedzi na trudne pytania świadczy m.in. popularność w ostatnim czasie książek omawiających finanse lub celibat w Kościele.

Grzegorz Chrzanowski OP, redaktor naczelny wydawnictwa W Drodze, które również planuje wydanie książki na temat nadużyć seksualnych, mówi że sprawa publikacji i reakcji na takie książki jest bardzo złożona. Należy się zastanowić, jaki jest motyw publikacji. Na pewno powstaną książki, których jedynym motywem będzie osiągnięcie sukcesu rynkowego i wtedy zapewne będą opierać się na skandalach. Innym celem jest próba zajęcia stanowiska wobec problemu w duchu odpowiedzialności za Kościół. Pokazanie zjawiska w szerszym kontekście, z refleksją w sensie duszpasterskim. Ludzie na ten temat mówią i szukają odpowiedzi. Książka, którą przygotowuje W Drodze będzie poruszała również zagadnienia prawne, omówienia dokumentów Kościoła w odniesieniu do konkretnych przypadków, zarówno prawdziwych, jak i fałszywych oskarżeń.

KG

Kategorie: Rynek Polski

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.