TOP 10/2001. Nie jest tak źle

TOP 10/2001. Nie jest tak źle

Przegląd

Pierwsze podsumowanie 2001 roku powinny zaskoczyć tych, którzy ciągle narzekają, psując wizerunek branży w mediach i dyskusjach panelowych.

W 2000 roku dziesięć pierwszych wydawnictw generowało łącznie 765,41 mln obrotu. W 2001 roku pierwsza dziesiątka generowała aż 812,71 mln co daje wzrost o 6,2%. W 2000 roku pierwszą dziesiątkę zamykały Wydawnictwa Szkolne PWN z obrotem 30,60 mln, w 2001 roku poziom obrotów ostatniego z 10 wzrósł do 32,70 mln (GWO). Aż 30 wydawnictw z 60 które nadesłało dane do Wirtualnego Wydawcy (dane nadal są weryfikowane) zanotowało wzrost obrotów powyżej poziomu inflacji. Wydawcy którzy do tej pory nie nadesłali danych niewiele zmienią w tej statystyce. Czyli nie jest tak źle.

Największy wzrost zanotowała Media Rodzina – 360,32 % wzrostu do roku 2000 (brak zaskoczenia). Na drugim miejscu jest WAB ze 100% wzrostem (gratulacje). Przebojem wdarła się do pierwszej dziesiątki Wiedza i Praktyka (wzrost o 26%). Gratulacje dla Żaka (wzrost o 31,76%) i GWO (wzrost o 43,42 %), które obok WiP jako nowe wydawnictwa znalazły się w naszym rankingu TOP 10.

Największy spadek obrotów zanotowały dość renomowane wydawnictwa: Czytelnik (-34,78%), Multiko (-32,22%), Wiedza Powszechna (-20,18%). Z TOP 10 z 2000 roku największy spadek zanotowało Wydawnictwo Prószyński i S-ka (-10,51%). Tak duży spadek obrotów wyeliminował to Wydawnictwo z pierwszej dziesiątki 2001. Oprócz Prószyńskiego z pierwszej dziesiątki wypadła PPWK oraz Wydawnictwa Szkolne PWN.

Jacek Włodarczyk (szef firmy konsultingowej Book Marketing Research Sp. z o.o. 

>> Zestawienie wyników sprzedaży polskich wydawnictw w 2001 roku 

> Z ostatniej chwili: Lepiej późno niż wcale – cieszymy się, że nasze zestawienie wzbudziło duże zainteresowanie wśród wydawców. Spowodowało to, że nawet ci, którzy byli opieszali w przesłaniu informacji po opublikowaniu rankingu postanowili się w nim znaleźć. Jednym z takich wydawnictw jest Mac Edukacja. Z przesłanych dzisiaj (04.04.02) danych wynika, że mamy poważny skok w górę. Według naszego zestawienia wydawnictwo Mac  uplasowało się w roku 2001 na 5 pozycji! Dziwią jednak rozbieżności w wynikach  za rok 2000 podawanych przez Rzeczpospolitą (18 miejsce w rankingu przy obrotach 25,7 mln zł) oraz podanych nam przez Mac (30,7 mln zł). Z tego co podaje wydawca wynika, że już w roku 2000 powinno znaleźć się w I-ej dziesiątce.

red.

> Panie Jacku,

jest bardzo dobrze. Ale bardzo proszę postarajcie się porównać naszą branżę z innymi. I może wtedy wyniki pogrążą ostatecznie wszystkich „narzekaczy” i zmuszą ich do zastanowienia się ” może to ja źle pracuję?”.

A w EMPiK-u sprzedaż książek w 2001  znowu wzrosła o 20%. Antek Szperlich> Jest alternatywny ranking wydawnictw i to szybciej niz w
„Rzeczpospolitej”. Gratuluje! Od razu napisze o kilku zasadniczyczych
bledach. Po pierwsze WaszWW niekonsekwentnie podaje przychody ogolem lub przychody ze sprzedazy ksiazek (stad roznica w obrotach wydawnictwa
MAC). W „Rzeczpospolitej” i „Rynku ksiazki w Polsce” podeje przychod
uzyskany ze sprzedazy ksiazek, programow multimedialnych, publikacji
wymiennokartkowych oraz uzyskany dzieki dotacjom do ksiazek. Odejmowany jest przychod ze sprzedazy czasopism, kalendarzy, akcydensow, przychody finansowe, przychody z tytulu uslug czy wynajmu powierzchni. Przy okazji sprostowania wymagaja podane przez WaszWW obroty Wiedzy i Praktyki – to prognoza, a nie rzeczywisty obrot (na prawde byl o ponad 10 mln zl nizszy). Bledow jest więcej, sporo brakow, ale i tak udalo Wam sie zebrac sporo informacji. No i jesteście pierwsi!
W „Rzeczpospolitej” ranking 100 największych wydawnictw ukaże się lada dzien. We wrześniu ukaże się nowe wydanie „Rynku książki w Polsce”, w którym omówiona zostanie działalność ok. 150 wydawnictw, a takze hurtowni i ksiegarn. Chcemy przedstawic wszystkie wydawnictwa i hurtownie, ktore zrealizowaly w 2001 roku ponad 2 mln zl obrotu oraz wszystkie ksiegarnie o obrotach pow. 1 mln zl. Za posrednictwem Wirualnego Wydawcy apeluje o przysylanie informacji do redakcji Biblioteki Analiz (Warszawa, ul. Kolejowa 15/17 pok. 125, tel./fax 022 632 76 06).
Biblioteka Analiz jest wydawca mojej ksiazki i w moim
imieniu zbiera informacje do ksiazki.
Serdecznie pozdrawiam zespol Wirtualnego Wydawcy, a wszystkich, ktorzy szukaja pelnych wynikow wydawnictw za 2001 rolk odsylam na zielone strony „Rzeczpospolitej” – juz za kilka dni ukaze sie ranking.

Łukasz Gołębiewski

> od red. w sprawie rozbieżności wyników wyd. Mac kontaktowaliśmy się z firmą zadając pytanie z czego wynikają te różnice. Uzyskaliśmy odpowiedź, że nie wiedzą z czego się ona bierze, ponieważ nie mają w ofercie innych produktów niż książki. Również braliśmy pod uwagę sprzedaż książek ( w innym wypadku przychód WSiP wyniósłby pond 197 mln zł, a PWP ponad 91 mln zł).

Kategorie: Rynek Polski

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.