Najlepsze Księgarnie Roku wybrane!

Przegląd

De Revolutionibus, Kurant, Massolit, Muza II i WAM – to ulubione księgarnie krakowian, wybrane w pierwszym w historii plebiscycie organizowanym przez Krakowskie Biuro Festiwalowe, operatora programu Kraków Miasto Literatury UNESCO. Głosowanie trwało ponad dwa miesiące w 31 kameralnych, niesieciowych księgarniach i antykwariatach.

Głosowanie w akcji, której głównym celem było propagowanie małych księgarń jako centrów kultury i miejsc o ważnej misji społecznej, trwało od 5 października. „Księgarnie i antykwariaty znacząco różniły się profilem, lokalizacjami i zakresem prowadzonej działalności, ale łączyło je jedno – przekonanie, że księgarz jest najlepszym przewodnikiem po świecie literatury, a dobre książki to nie tylko takie, o których aktualnie najwięcej się mówi i pisze” – mówi Izabela Helbin, dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego. „Właśnie dlatego, ogłoszenie wyników zaplanowaliśmy dzisiaj, w Dniu Księgarza” – dodaje.

W pierwszym w historii plebiscycie na Księgarnie Roku w Krakowie oddano 4,5 tys. głosów, z czego 65 proc. w formie tradycyjnej (wrzucenie głosu do charakterystycznych, żółtych urn w księgarniach), a 35 proc. przez Internet (wypełnienie formularza na stronie www.ksiegarnie.miastoliteratury.pl). Premiowano cztery kategorie: jakość oferty książkowej, obsługę, atmosferę i inne dodatkowe atuty (np. możliwość szybkiego sprowadzenia konkretnego tytułu z hurtowni). Ogromny odzew czytelników pokazuje, że mimo kryzysowych tendencji na rynku książki i silnej konkurencji w Internecie, to w stacjonarnych księgarniach nadal zapada większość naszych decyzji o wyborze książek. Małe księgarnie to często jedyne miejsca, w których możemy napotkać mniej znane, często niszowe tytuły, poradzić się przy wyborze książki, wziąć udział w spotkaniu z autorami lub po prostu miło i kreatywnie spędzić czas.

Zwycięskie księgarnie – De Revolutionibus, Kurant, Massolit, Muza II i WAM – poza Znakiem Jakości Krakowa Miasta Literatury UNESCO otrzymają także kampanię promocyjną w przestrzeni miejskiej, radiu i prasie, a także w ramach festiwali literackich organizowanych w mieście. Dyplomy wręczy w piątek (15 grudnia) Andrzej Kulig – Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa ds. Polityki Społecznej, Kultury i Promocji Miasta.

Akcja „Wybieramy księgarnie roku” jest częścią programu wsparcia lokalnego rynku książki, będącego strategicznym elementem programu Kraków Miasto Literatury UNESCO, którego operatorem jest Krakowskie Biuro Festiwalowe.

 

 

za miastoliteratury.pl

Kategorie: Nagrody, Rynek Polski

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.