Targi Książki we Frankfurcie. "Język polski – język nie-obcy". 

Targi Książki we Frankfurcie. "Język polski – język nie-obcy". 

Informacja frankfurcka nr 9/2001 z dnia 10 października 2001

Dzisiaj rozpoczęły się 53. Targi Książki we Frankfurcie, które są największym wydarzeniem dla ludzi książki z całego świata. Codziennie na Targach spotka się 60 tys. wydawców, agentów literackich, księgarzy, hurtowników, a także autorów i ilustratorów, twórców publikacji multimedialnych oraz dziennikarzy. W tym roku Targi będą trwały do poniedziałku 15 października.

W trakcie wczorajszej uroczystości oficjalnego otwarcia 53. Frankfurckich Targów Książki, które tradycyjnie rozpoczęła Petra Roth, nadburmistrz Frankfurtu, główne przemówienie wygłosił Constantinos Stephanopopulos, prezydent Grecji, kraju który jest w tym roku gościem honorowym Targów. Intelektualne przesłanie do uczestników Targów przedstawił prof. dr Angelos Delivorrias, dyrektor Muzeum Benaki w Atenach, który nawiązał miedzy innymi do zeszłorocznego wystąpienia Czesława Miłosza we Frankfurcie.

Wczoraj również odbyło się uroczyste otwarcie narodowej ekspozycji greckiej w nowym budynku nazwanym Forum, którego architektura odpowiada najnowszym tendencjom estetycznym początku XXI wieku. Jako tegoroczny gość honorowy Grecja wykorzystała wyjątkowe możliwości ekspozycyjne nowej przestrzeni i zaprezentowała szereg mini wystaw o kulturze, książce i piśmiennictwie tego kraju, które tworzą razem interesującą całość. Oczywiście odwołujemy się od razu do wspomnień z zeszłego roku, kiedy gościem honorowym był nasz kraj. Polska dysponowała wówczas ogromna powierzchnią ponad 5 tys. m kw., na której powstała zwarta ekspozycja skoncentrowana na dokonaniach polskiej książki w ciągu ostatnich lat. W odróżnieniu od polskiej koncepcji z zeszłego roku, greccy wydawcy nie eksponują swoich publikacji w ramach wystawy narodowej, lecz oddzielnie – w hali 5.0.

Tuż obok zgrupowanych razem wydawców greckich w tej samej hali znajduje się polska ekspozycja narodowa przygotowana w tym roku po raz pierwszy we Frankfurcie przez Polską Izbę Książki. Na powierzchni 300 m kw. ponad pięćdziesięciu polskich wystawców prezentuje swoje publikacje w bardzo eleganckiej scenografii zaprojektowanej przez Hannę Tylżanowską, współprojektanta zeszłorocznej wielkiej polskiej ekspozycji, za którą zebrano tyle pochwał.

Polskie stoisko uzupełnia wystawa "Język polski – język (nie) obcy", która inicjuje nowe przedsięwzięcie Polskiej Izby Książki – program certyfikacji języka polskiego dla cudzoziemców. Komisarzem wystawy jest Andrzej Nowakowski, prezes PIK.

Widoczna jest również obecność Zespołu Literackiego Instytutu Adama Mickiewicza kierowanego przez Albrechta Lemppa – z nowymi publikacjami promującymi polską literaturę zagranicą.

Pierwsze wrażenia i rozmowy koncentrują wokół obecnej napiętej sytuacji międzynarodowej. Widać wyraźnie mniejszy ruch w zazwyczaj niewiarygodnie zatłoczonych halach wydawców zachodnich, wiele firm amerykańskich wysłało na targi tylko swoich europejskich reprezentantów. Wzmożono też kontrolę bezpieczeństwa, co wywołało wczoraj ogromne kolejki przed wielkim Centrum Kongresowym, gdzie odbyła się uroczystość otwarcia Targów. Z tego powodu zazwyczaj bardzo punktualni organizatorzy musieli nawet opóźnić otwarcie uroczystości.

Według wstępnej statystyki w Targach uczestniczy w tym roku prawie 7 tys., wystawców ze 105 krajów, jednak ostateczne liczby będą znane w ciągu najbliższych dni, po stwierdzeniu jacy wystawcy ostatecznie zrezygnowali z uczestnictwa.

Informacje:

Dyrektor Biura PIK Elżbieta Płatkowska Tel.: 0501 192 868 E – mail: pik@arspolona.com.pl

Rzecznik Prasowy PIK Piotr Dobrołęcki Tel. 0602 715 579 E – mail: dobrolec@warman.com.pl

 

  POPRZEDNIE KOMUNIKATY I INFORMACJE

> Komunikat Biura PIK nr 19/2001 z dnia 14 sierpnia 2001r.
> Stanowisko PIK w sprawie korumpowania nauczycieli przez wydawców

> Dzień głośnego czytania
> Polska we Frankfurcie – komunikat PIK
> Zaproszenia, oświadczenia
> Jaka formuła MTK
> Zapaść cywilizacyjna
> Nie nawiązywać współpracy z KLASĄ
> Popierają Sekcję Wydawców Edukacyjnych
> zebrania grup roboczych

> informacja w sprawie VAT
> Polska na Targach Książki we Frankfurcie
> Spotkanie Sekcji Wydawców Edukacyjnych
> Zebranie Prezydium Sekcji Importerów i Eksporterów  
> Spotkanie Sekcji Wydawców Edukacyjnych
> Zebranie Prezydium Sekcji Importerów i Eksporterów  
> 04.06 Sekcja Wydawców PIK – komunikat
>  29. 05 Komunikaty PIK-u: zadania grup roboczych, bilans 2000
> 0+0=0!
> Polska na Targach Książki w Lipsku – Polskie wystąpienia na targach książki za granicą w roku 2001 i plany na rok 2002 
> Konkurs im. Leona Marszałka – na najlepsze prace poświęcone edytorstwu
> Komunikaty PIK – sprawozdania, bilanse, budżet, wpływy Polskiej Izby Książki
   

Kategorie: Instytucje

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.