Więcej czytelników, ale nie bibliotek

Więcej czytelników, ale nie bibliotek

Brak pieniędzy na zakup książkowych nowości, łączenie bibliotek z różnymi instytucjami, kurczenie się sieci placówek – to główne problemy bibliotekarzy w województwie śląskim.

Jednocześnie rośnie liczba osób korzystających z bibliotek – książki wypożycza 22 proc. mieszkańców województwa. Aż 60 proc. z nich stanowią ludzie kształcący się – uczniowie i studenci. O sytuacji śląskich bibliotek poinformowano podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Katowicach.

"Czytelnictwo wzrosło w stosunku do ubiegłego roku o 1 proc., przede wszystkim ze względu na rosnące ceny książek. Ludzi nie stać na ich kupowanie, więc przychodzą do bibliotek. Coraz mniej mamy jednak pieniędzy na zakup nowości, kurczy się sieć placówek, pojawia się też niebezpieczna tendencja łączenia bibliotek z innymi instytucjami" – powiedział prof. Jan Malicki, dyrektor Biblioteki Śląskiej, pełniącej funkcję biblioteki wojewódzkiej.

Coraz mniej jest bibliotek w stosunku do liczby mieszkańców – obecnie 1 placówka w województwie śląskim przypada na ponad 5,5 tys. osób, normy międzynarodowe mówią o 3 tys. osób. W regionie działa 868 bibliotek i filii – o 11 mniej, niż w zeszłym roku. Jest też o sześc mniej oddziałów dla dzieci.

Zbyt niskie są również – podkreślali uczestnicy konferencji – nakłady samorządów na zakup nowości. Za ich pieniądze zakupiono w ubiegłym roku po sześć woluminów na 100 mieszkańców. Dzięki dotacji z ministerstwa kultury wskaźnik ten wyniósł 10 woluminów na 100 mieszkańców, podczas gdy norma krajowa mówi o 18 woluminach, a międzynarodowa – o 25 woluminach.

"O popularności biblioteki nie świadczy tylko wielkość jej zbiorów historycznych. Biblioteka atrakcyjna to taka, w której można wypożyczyć nowość od razu po jej ukazaniu się na rynku" – podkreślał prof. Malicki.

Na 166 bibliotek w województwie śląskim 35 nie ma samodzielności organizacyjnej. 26 znajduje się w strukturze ośrodków kultury, sześć – w strukturze ośrodków kultury, sportu i rekreacji, trzy – w strukturze urzędów. "Łączenie bibliotek z innymi instytucjami to ograniczanie ich podstawowych funkcji – gromadzenia i udostępniania zbiorów. Dyrektor instytucji, w której funkcjonuje basen, dom kultury i kino nie zechce wydać pieniędzy na nowe książki" – dodał dyrektor Malicki.

Ponieważ gimnazja muszą mieć biblioteki, a powiaty nie mają pieniędzy na ich stworzenie przekazują filie bibliotek publicznych szkołom. "Władze powiatu zakładają, że taka szkolna biblioteka obsłuży również lokalną społeczność. Tymczasem biblioteka szkolna jest pracownią dla szkoły, a publiczna ma służyć wszystkim" – mówiła zastępca dyrektora Biblioteki Śląskiej Maria Gutowska.

Aż 14,6 proc. czytelników stanowią osoby niezatrudnione. Zdaniem bibliotekarzy – to w większości studenci studiów zaocznych i wieczorowych na prywatnych uczelniach, które nie mają własnych bibliotek. "Płacącej za studia młodzieży nie stać na drogie podręczniki" – podkreślano. (pap)

> Grupa PWN – bilans 2000
> PWN – planowane straty, planowany wzrost przychodów, plany związane z Encyklopedią 30-tomową
> Grupa PWN – obecna struktura

INTERNETOWY RYNEK WYDAWNICZY

W POLSCE

> WYDAWNICTWA   | 
> DYSTRYBUTORZY i HURTOWNIE  |
> KSIĘGARNIE i MEGASTORY  | 
> INSTYTUCJE  |
> BIBLIOTEKI |
> AGENCJE LITERACKIE  |

> PISMA BRANŻOWE  |
> TARGI KSIĄŻKI  |

> POLIGRAFIA (drukarnie, poligrafia, grafika, prepress, DTP, papier)

—————————–

ZAGRANICZNY

bazy adresowe w serwisach, portalach i czasopismach, najważniejsze księgarnie i instytucje, zwiedzamy CPD i BISG

 

(więcej…)

Ta strona jest dostępna tylko dla zalogowanych osób. Jeżeli masz konto, to się zaloguj, a w innym przypadku zarejestruj się.

Logowanie użytkownika
 Zapamiętaj mnie  
Rejestracja nowego użytkownika
*Pole wymagane
Kategorie: Inne - linki

Ten wpis jest zabezpieczony hasłem. Wpisz hasło by zobaczyć komentarze.