Europejska Noc Literatury 2023

Europejska Noc Literatury 2023

Przegląd

Na 12. edycję Europejskiej Nocy Literatury Wrocław zaprasza 19 sierpnia 2023 roku.  Podczas tegorocznej odsłony zajrzymy do „GABINETU OSOBLIWOŚCI”, którego kuratorką jest Sylwia Chutnik – pisarka, kulturoznawczyni, feministka, działaczka społeczna, publicystka i promotorka czytelnictwa.

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

 

Proszę państwa, proszę podejść bliżej! Oto przedstawiamy Kunstkamerę, GABINET OSOBLIWOŚCI. Czego tu nie mamy: muchę w bursztynie, róg jednorożca, medaliki z włosami ukochanej i księgę z zaklęciami, które pozwolą odczynić uroki. A kiedy spojrzymy uważniej, to naszym oczom ukażą się tajemnicze postaci, które wcale nie przypominają zwyczajnych ludzi. Czy kobieta jest nią naprawdę? Ma przecież na twarzy brodę i wąsy. A mężczyzna? Niby umięśniony, ale pląsa w sukience. Zadziwiające! Tu nic nie jest takie, jakim się wydaje, a każdy artefakt, każda osoba przekracza siebie i tworzy nowe znaczenia. A może to wcale nie jest osobliwość, tylko tak właśnie wygląda nasze życie?

W transgresji, przekroczeniu czai się nadzieja, że odnajdziemy prawdę. O sobie i otaczającym nas świecie. Zmiana często oznacza łamanie zasad. Bunt, niezgodę, awanturę. To romantyczny zryw, kiedy wbrew wszystkiemu poszukujemy siebie. Zestawiamy to, co wydaje się nie pasować do siebie i dzięki temu otrzymujemy nowe znaczenia.

Tegoroczna edycja Europejskiej Nocy Literatury poświęcona jest właśnie takim przekroczeniom i aktom oporu, które mają na celu znalezienie sensu w pozornie chaotycznym zbiorze znaczeń. Naszym gabinetom osobliwości przyświeca myśl Marii Janion: „podstawą humanistyki jest opowieść. Nie wystarczy coś zobaczyć, przeżyć lub nawet pojąć. Trzeba to jeszcze umieć opowiedzieć.” 19 sierpnia dzięki pisarzom i pisarkom opowieści tkane ze szczegółów i niezgody, przeplatać się będą między sobą tworząc mapę paradoksów i magii…

Europejska Noc Literatury w niestandardowy sposób promuje czytelnictwo i najlepszą europejską literaturę już od dziesięciu lat. To właśnie podczas ENL-u, raz w roku, w 10 często niedostępnych na co dzień miejscach na jednym z wrocławskich osiedli, 10 znakomitości polskiej kultury czyta 10 fragmentów najlepszej europejskiej (i nie tylko!) literatury.

Święto czytelnictwa zagościło we Wrocławiu w 2013 roku jako element programu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. W roku ESK wydarzenie po raz pierwszy zorganizowane zostało poza ścisłym centrum miasta, na Wielkiej Wyspie.

W kolejnych latach Noc Literatury odwiedziła osiedla: Nadodrze, Przedmieście Oławskie, Plac Grunwaldzki, Powstańców Śląskich, Karłowice oraz Przedmieście Świdnickie. A gdzie zawędrujemy tym razem?

Więcej informacji o tegorocznym ENL-u już wkrótce!

Kategorie: Wydarzenia