“Ulubiona Księgarnia Warszawy” w zmienionej odsłonie

“Ulubiona Księgarnia Warszawy” w zmienionej odsłonie

Przegląd

Od 2020 roku warszawianki i warszawiacy wybierają swoje ulubione księgarnie niezależne. W tym roku konkurs „Ulubiona Księgarnia Warszawy” zmienia się. Każdy będzie mógł zgłosić księgarnię do konkursu, a potem brać udział w głosowaniu. Tytuły ulubionych przyznane będą w czterech kategoriach.

O zmianie zdecydowała Rada Warszawy na ostatnim posiedzeniu. Nagroda na stałe wpisała się w kalendarz miejskich projektów kulturalnych. Została powołana, by wesprzeć ludzi kultury w trudnym dla nich czasie pandemii. W trzech edycjach, dzięki głosom mieszkanek i mieszkańców Warszawy, nagrody finansowe oraz tytuł “Ulubionej…” otrzymało 20 księgarń.

Nowe zasady 

W nowej odsłonie konkurs składa się z trzech etapów. W pierwszym czekamy na zgłoszenia księgarń do konkursu za pośrednictwem specjalnego formularza. Zgłaszać mogą się same księgarnie lub może to zrobić każdy z nas. Spośród wszystkich zgłoszeń jury eksperckie przyzna nominacje w czterech kategoriach (maksymalnie 7 w każdej kategorii): kluboksięgarnia, antykwariat, księgarnia ogólnoasortymentowa oraz księgarnia specjalistyczna. Jury będzie brało pod uwagę ich działalność w ostatnich 12 miesiącach według kryteriów: zaangażowanie pracowników i znajomość oferty książkowej, kulturotwórcza rola księgarni (promocja czytelnictwa, aktywność w mediach społecznościowych, organizacja wydarzeń), spójność z wartościami wpisanymi do polityki kulturalnej Miasta. Po ogłoszeniu nominacji rozpocznie się głosowanie mieszkańców w plebiscycie online.

Nowością jest również przyznanie nagrody specjalnej przez jury. Zwycięzcy otrzymają tytuł „Ulubiona Księgarnia Warszawy 2023” oraz nagrody pieniężne o łącznej wartości 75 tys. złotych. W tym roku do współpracy zaprosiliśmy Staromiejski Dom Kultury, który będzie zachęcać do realizacji wydarzeń kulturalnych w księgarniach oraz zorganizuje finał konkursu.
źródło um.warszawa.pl

Kategorie: Wydarzenia