Weekend urodzinowy Güntera Grassa

Przegląd

Już w najbliższą sobotę startuje Weekend urodzinowy Güntera Grassa.

95. rocznica urodzin Güntera Grassa to nie tylko czas celebrowania jego dorobku artystycznego w Gdańskiej Galerii Güntera Grassa, ale również okazja do wspólnego wspominania noblisty.

16 października, w dniu urodzin autora, o godzinie 17.00 przestrzeń Galerii przy Szerokiej stanie się miejscem inspirującej rozmowy oraz przywołań muzycznych i kulinarnych pasji Grassa. Podczas spotkania, poruszając się między dziedzinami sztuk plastycznych i literatury zagłębiony zostanie temat wizualnej twórczości Grassa. Pretekstem do rozmowy będzie wystawa Kolekcja prezentująca wybrane grafiki, rysunki i rzeźby pochodzące z różnych okresów. Dyskusja będzie nie tylko możliwością do bliższego poznania tego artysty jako plastyka, ale również rozpocznie wspólne wieczorne świętowanie rocznicy jego urodzin.

PROGRAM:

15 października (sobota)

1/ Rodzinne warsztaty artystyczne Kałuża
godz. 12.00-14.00
Prowadzenie: Agnieszka Baaske
Zapisy: abaaske@ggm.gda.pl
Miejsce: Pracownia Artystyczna GGM (ul. Szeroka 34/35-37, wejście od ul. Grobla I ½)
Warsztaty są bezpłatne!

 

Z okazji rocznicy urodzin Noblisty, wszechstronnego artysty, którego dzieła doczekały się licznych naukowych opracowań, można powiedzieć postaci pomnikowej, chcemy go przybliżyć trochę z innej strony, bardziej osobistej. Dobrą okazją do tego może być najnowsza w gdańskiej kolekcji akwarela, która towarzyszyła tomikowi wierszy napisanych przez Güntera Grassa:

 

Są mniejsze, niż śledź z Morza Północnego.
Ich historie też są mniejsze,
od brzegu kałuży do brzegu kałuży.
Powiedziałbym, że jest odwrotnie.

 

Podczas warsztatów inspirowanych akwarelą Bałtyckie Śledzie, zaprzyjaźnimy się z nieco zapomnianą przez koneserów techniką – malowania farbami wodnymi. Skupimy się na dobrze nam znanych wodnych kręgowcach – rybach. Wybierać możemy spośród aż 32.000 opisanych gatunków. Być może pójdziemy dalej i sięgniemy po gatunki nieznane? Wsłuchamy się także w to, co mają nam do powiedzenia – w kontrze do przysłowia o tym, że dzieci i ryby głosu nie mają.

 

Warsztaty poprzedza zwiedzanie wystawy z oprowadzaniem.

 

16 października (niedziela)

2/ Spotkanie „Grass wizualnie”

godz. 17.00-19.00
Miejsce: Gdańska Galeria Güntera Grassa, ul. Szeroka 37
Wstęp wolny!

 

W spotkaniu wezmą udział:

Iwona Bigos dyrektorka założycielka Gdańskiej Galerii Miejskiej, która osobiście znała i przyjaźniła się z Günterem Grassem. Aktualnie jest kierowniczką Pawilonu Czterech Kopuł w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.
Andrzej Fac, gdański poeta, bibliotekarz i eseista.
Roman Nieczyporowski, historyk i teoretyk sztuki.

 

 

 

źródło Gdańska Galeria Miejska

Kategorie: Wydarzenia