Zaproszenie na promocję dwóch tomów edycji krytycznej „Dzieł literackich” S. Przybyszewskiego

Przegląd

Serdecznie zapraszamy na promocję dwóch tomów edycji krytycznej „Dzieł literackich” S. Przybyszewskiego
T. 1 „Proza poetycka. Pentalogia” oraz T. 3. Trylogia „Homo sapiens”


W programie:
Rozmowa z prof. dr hab. Gabrielą Matuszek-Stec, autorką opracowania t. 1 oraz redaktorką naukową całej edycji oraz prof. dr hab. Ewą Skorupą, autorką opracowania t. 3.

Rozmowę poprowadzi dr hab. Mateusz Skucha.

Utwory Szopena zagra Michał Rzepkowski.

Współorganizator: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Po niemal stu latach wraca Stanisław Przybyszewski!

Ogólnopolski zespół uczonych pod kierunkiem prof. dr hab. Gabrieli Matuszek-Stec z Uniwersytetu Jagiellońskiego przygotowuje 11–tomową krytyczną edycję utworów literackich, w ramach ministerialnego „Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki”. To edycja długo wyczekiwana. Dzieła zebrane przywódcy polskiego modernizmu nigdy nie ukazały się w języku polskim (w latach 20.tych XX w. takie przedsięwzięcie realizował Instytut Wydawniczy Lektor, ale śmierć pisarza je przerwała), choć Niemcy udostępnili w ośmiotomowej edycji niemieckie utwory „genialnego Polaka” w latach 90.tych XX wieku.

Stanisław Przybyszewski to jeden z najbardziej wyrazistych twórców modernistycznych, który zaznaczył swe miejsce w polskiej i niemieckiej literaturze. Już za życia stał się legendą – przez Strindberga nazwany „genialnym Polakiem”, w środowisku berlińskim określany mianem „króla bohemy” i „nowego Mesjasza literatury”, w Polsce uznany został za inicjatora modernistycznego zwrotu w literaturze, wielką sławą cieszył się w Rosji i krajach słowiańskich.

 

 

Kategorie: Wydarzenia