Prezes i dyrektor generalny Frankfurter Buchmesse z Nagrodą Vigdis 2022

Prezes i dyrektor generalny Frankfurter Buchmesse z Nagrodą Vigdis 2022

Przegląd

W środę, 5 października br., w Reykjaviku , Prezes i dyrektor generalny Frankfurter Buchmesse, Juergen Boos, został zwycięzcą Islandzkiej Nagrody Vigdís w 2022 r., wyróżnienia przyznawanego za wybitny wkład w rozwój światowych języków i kultury.

Nagroda Vigdís,  jest przyznawana przez rząd islandzki, Uniwersytet Islandzki oraz Międzynarodowe Centrum Vigdís ds. Wielojęzyczności i Porozumienia Międzykulturowego. Nazwa programu pochodzi od Vigdís Finnbogadóttir, która była prezydentem Islandii w latach 1980-1996 – pierwszej kobiety na świecie, która została demokratycznie wybrana na głowę państwa.

Boos jest prezesem i dyrektorem generalnym Frankfurter Buchmesse od 2005 roku, a także prezesem LITPROM (Towarzystwa Promocji Literatury Afrykańskiej, Azjatyckiej i Latynoamerykańskiej) oraz dyrektorem zarządzającym LitCam, kampanii alfabetyzacji Frankfurter Buchmesse. Boos został odznaczony austriackim Krzyżem Honorowym za Naukę i Sztukę w 2013 roku, a w 2017 roku otrzymał tytuł honorowy Uniwersytetu Państwowego im. Iwana Dżawachiszwilego w Tbilisi.

W 2018 roku został Chevalier des Arts et des Lettres w ambasadzie Francji w Berlinie. Jest również członkiem Komitetu Naukowego Sheikh Zayed Book Award oraz członkiem Akademie Deutscher Buchpreis, akademii Niemieckiej Nagrody Książkowej.

 

 

 

 

 

O autorze