Spotkania z literaturą irlandzką – Literacki Sopot zaprasza!

Spotkania z literaturą irlandzką – Literacki Sopot zaprasza!

Przegląd

W dniach 18-21 sierpnia odbędzie się 11. edycja Festiwalu Literacki Sopot, który organizowany jest przez Goyki 3 Art Inkubator oraz Miasto Sopot. Każdego roku organizatorzy wybierają jeden kraj, którego literatura jest wiodącym motywem festiwalu. W tym roku jego uczestnicy będą mieli okazję zgłębić irlandzką literaturę i kulturę.

Festiwal Literacki Sopot 2022 to: 74 gości i gościń – w tym 13 twórców i twórczyń z Irlandii, 27 spotkań autorskich, 45 wystawców na Targach Książki, 12 przestrzeni festiwalowych, 9 debat, 9 warsztatów i spotkań dla dzieci, 3 projekcje filmowe, 1 instalacja artystyczna, 1 warsztat z przekładu, 1 słuchowisko, 1 dyżur tłumaczy i tłumaczek, 1 premierowe wydarzenie teatralne, 1 gra miejska.

Tak jak w latach poprzednich, gościć będą czołowi polscy autorzy i autorki w znanych już pasmach: Nogaś na Plaży, h/Historia, (Nie)pamięć, Debiuty. Z czytelnikami spotkają się m.in. Piotr Paziński, Dominika Słowik, Olga Mildyn, Piotr Stankiewicz i Dionisios Sturis. Irlandia zostanie zaprezentowana w różnych odsłonach: Republika Irlandii spotka się z Irlandią Północną, literatura spotka się ze sztukami wizualnymi i aktywizmem, odbędą się także warsztaty tłumaczeniowe.

Spotkania i debaty będą transmitowane na naszych profilach: FB i Youtube.

PROGRAM FESTIWALU

 

 

Festiwal Literacki Sopot istnieje od 2012 roku i zawsze odbywa się w drugiej połowie sierpnia. Pierwsza edycja poświęcona była polskiemu reportażowi. Gośćmi festiwalu byli m.in. Filip Springer, Wojciech Tochman, Jacek Hugo-Bader, Mariusz Szczygieł, Magdalena Grzebałkowska, Andrzej Stasiuk.

Literacki Sopot ma na celu nie tylko promocję literatury i czytelnictwa, ale przede wszystkim jest doskonałą okazją do spotkań z gośćmi, którzy dzielą się swoją niezwykłą wrażliwością i zmysłem obserwacji. Organizatorzy Festiwalu, dostarczając materiału do przemyśleń, stwarzają okazje, aby w miejscach nie zawsze konwencjonalnych zastanowić się nad sprawami ważnymi, o których w otaczającej nas rzeczywistości coraz częściej się zapomina.

 

wydarzenie na facebook

 

Kategorie: Wydarzenia