Już za 6 tygodni rozpocznie się II edycja Herling-Grudziński Festiwal

W dniach 2-6 września 2022 r. Kielce odwiedzą znani pisarze, dziennikarze, artyści, wydawnictwa z całej Polski – crème de la crème. Organizatorzy przygotowali wiele interesujących spotkań dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych i już dzisiaj zapraszają do skorzystania z bogatej oferty festiwalowej.

Celem Festiwalu jest dotarcie do jak największej grupy odbiorców, mieszkańców i turystów oraz integracja wielu instytucji i pasjonatów literatury wokół idei promocji czytelnictwa.

Podczas Festiwalu odbędą się m.in.: spotkania z pisarzami, publicystami, artystami, warsztaty, wystawy, kiermasze książek, gry i zabawy ze słowem z udziałem znakomitych gości, koncerty, konkursy – w tym I Ogólnopolski Konkurs Literacki na Felieton o „Brzytwę Pilcha”.

Wśród tegorocznych gości będą m. in.: Anna Kańtoch, Agata Passent, Ryszard Ćwirlej, Grzegorz Kozyra, Robert Małecki, Joanna Olech, Andrzej Stasiuk, Agata Twardoch, Anita Werner. Osoby, które lubią dyskusje na tematy literackie i społeczne, będą miały okazję wziąć udział w panelach prowadzonych przez Kingę Strzelecką-Pilch i Bartłomieja Zapałę. W świat nauki zabiorą młodych odbiorców Tomasz Rożek i Pan Pytalski, a w świat muzyki połączony ze światem poezji Mirona Białoszewskiego – Ygor Przebindowski i Mariusz Ostrowski.

Podczas Festiwalu  poznamy laureatów konkursów:

Konkurs literacki na najlepszy felieton o „Brzytwę Pilcha”

Konkurs adresowany do wszystkich, którzy patrzą krytycznie na otaczającą nas rzeczywistość, potrafią pisać krótko, efektownie, żartobliwie, ale nie obraźliwie. Prace należy przesłać do 16 sierpnia na adres: biblioteka@mbp.kielce.pl. Nagrodę główną w wysokości 5 000 zł ufundował Prezydent Kielc, dodatkowo zwycięski felieton zostanie opublikowany na łamach Tygodnika Polityka. Szczegółowy regulamin konkursu jest dostępny na stronie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kielcach.

Konkurs na opowiadanie im. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

Ta propozycja konkursowa została skierowana do twórców opowiadań. Nabór prac zakończył się 22 lipca. Organizatorzy chcą przypomnieć w ten sposób czytelnikom, że Herling-Grudziński był nie tylko autorem „Innego świata” czy „Dziennika pisanego nocą”, ale też wybitnym twórcą opowiadań. Nagrodę dla zwycięzcy konkursu w wysokości 5 000 zł ufundował Marszałek Województwa Świętokrzyskiego.

Organizatorami „Pociągu do literatury” są Miejska Biblioteka Publiczna, Wzgórze Zamkowe – Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej oraz Muzeum Zabawek i Zabawy.

Program festiwalu TUTAJ

 

Kategorie: Wydarzenia