Reporterskie impresje Mirona Białoszewskiego w radiowej Dwójce – czyta Grzegorz Małecki

Reporterskie impresje Mirona Białoszewskiego w radiowej Dwójce – czyta Grzegorz Małecki

Przegląd

W cyklu „To się czyta latem” radiowa Dwójka prezentuje – do piątku, 29 lipca – fragmenty książki „Na każdym rogu ta sama truskawka. Teksty reporterskie z lat 1946-1950” Mirona Białoszewskiego. Teksty wybrał i opracował Adam Poprawa, który będzie gościem Katarzyny Hagmajer-Kwiatek w „Rozmowach na lato” – emisja w środę, 27 lipca, o godz. 19.30.

Miron Białoszewski w sztuce „Imiesłów” fot. ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego
Poeta, prozaik, dramatopisarz, a także aktor teatralny – Miron Białoszewski urodził się, według różnych źródeł, 30 czerwca lub 30 lipca 1922 roku w Warszawie, na Lesznie. Zanim całkowicie poświęcił się literaturze – pozostawiając, obok wierszy, dramatów i dzienników, między innymi jedno z najbardziej poruszających świadectw wojennych, czyli „Pamiętnik z powstania warszawskiego” (1970) – był dziennikarzem. Reporterską przygodę rozpoczął w 1946 roku – powstał wówczas m.in. artykuł napisany na obozie studenckim w Leśnym Zdroju. Jego reportaże ukazywały się regularnie, przez pięć lat, na łamach: „Kuriera Codziennego”, „Wieczoru Warszawy” czy „Świata Młodych”.

Należał do tzw. pokolenia „Współczesności”, był jednym z pięciu poetów ze słynnej prezentacji w „Życiu Literackim” w 1955 roku. Później ukazał się jego pierwszy tomik „Obroty rzeczy”. Wydał też m.in.: „Rachunek zaściankowy” (1959), „Mylne wzruszenia” (1961) oraz „Było i było” (1965).
Publikacja „Na każdym rogu ta sama truskawka. Teksty reporterskie z lat 1946-1950” prezentuje wybór – drukowanych dotąd jedynie w prasie – tekstów reporterskich Białoszewskiego. Wśród nich znajdziemy reportaże z powojennej stolicy, która odbudowuje się z gruzów. Niezwykły słuch dziennikarski Białoszewskiego sprawia, że patrzymy na jego bohaterów, ulice, budynki, gruzowiska – z ogromną uwagą i zaciekawieniem, czasem śmiechem reagując na przedstawione, choćby w cyklu „Nasze wywiady”, sylwetki warszawskich ludzi pracy. Mieszkańców stolicy pyta on m.in. o warunki pracy, pensje, mieszkanie. Osiemnastoletnia Hanna Pitrasiewicz, piaskarka w „płaszczyku wiatrem podszytym”, cieszy się, że kupiła ziemniaki na zimę. Danuta Plebanek, dziewiętnastolatka pracująca w księgarni, marzy o nauce zawodu, ale teraz „Musi ze swoimi planami poczekać. Choć straciła tyle lat przez wojnę”.
Wybrane fragmenty „Na każdym rogu ta sama truskawka…” czyta w radiowej Dwójce Grzegorz Małecki – emisja codziennie, do piątku 29 lipca, o godz. 11.00 – w cyklu „To się czyta latem”. Opracowanie Małgorzata Szymankiewicz.
Natomiast w środę, 27 lipca, Katarzyna Hagmajer-Kwiatek zaprasza na rozmowę z Adamem Poprawą, który wybrał i opracował teksty opublikowane w tym zbiorze. Początek audycji „Rozmowy na lato” o godz. 19.30.
***
Polskie Radio jest największym publicznym nadawcą radiowym w Polsce, emituje autorskie audycje muzyczne, programy publicystyczne, popularnonaukowe, edukacyjne, społeczne, rozrywkowe, familijne, religijne oraz słuchowiska i reportaże. Posiada cztery ogólnopolskie Programy – Jedynkę, Dwójkę, Trójkę, Polskie Radio 24 oraz Polskie Radio dla Zagranicy, a przez Internet, aplikacje i w systemie DAB+ nadaje: Czwórkę, Polskie Radio Dzieciom, Polskie Radio Chopin, Polskie Radio Kierowców i Polskie Radio dla Ukrainy. Portal polskieradio.pl publikuje codziennie najważniejsze wiadomości z kraju i ze świata oraz udostępnia unikatowe serwisy specjalne, materiały archiwalne i multimedia.

Kategorie: Wydarzenia