“Brawurowa, bizarna, wzruszająca”. Premiera “Wrzasków” Tomasza Maruszewskiego

Przegląd

 

“Bohater tej książki nie kłania się definicjom, nie próbuje za wszelką cenę im sprostać. A właściwie próbuje, ale ilekroć robi coś, co inni uważają za właściwe, ściąga na siebie nieszczęście. Ma na imię Adam. Wypędzono go z bieda-raju, bo chciał i jabłko, i gruszkę. Wypędzono za to, że kochał i teraz opowiada nam, czym jest w praktyce miłość niemożliwa. Ta najczystsza, bo niespełniona. WRZASKI to historia, w której przyziemność jest jak kamień, a miłość jak poezja, jak sen.”

Tomasz Raczek

“Brawurowa, bizarna i wzruszająca!”

Joanna Bator

Powieść Wrzaski

Premiera 10 sierpnia 2022 r.
Książka ukaże się nakładem wydawnictwa SQN.

 

One nie mają końca, te wrzaski. Są wszędzie wokoło, ale też już i wewnątrz. Przedarły się. Wypełniają czaszkę po brzeg, wywołują ucisk i szum w uszach. Ludzie mówią, że to chore, że tak nie można, ale Adam i tak spogląda na niego. Idą teraz wzdłuż ulicy. Udają, że osobno.

Wstrząsająca opowieść o wykluczeniu i wstydzie.
Przygniata z wielką mocą, by ostatecznie natchnąć nadzieją i dodać siły.

 

Dwuletnia Karolinka jest dla swojego ojca całym światem. Jednak Adam ma tajemnicę: skrawki życia, które próbuje wieść po kryjomu. Gdy jego sekret wychodzi na jaw, staje przed wyborem niemożliwym do dokonania. Ucieka na oślep, by w nowym miejscu stawić czoła samotności, tęsknocie i zawalczyć o własną godność. Jego podróż i walka niespodziewanie przybierają mistyczny wymiar. Podobnie jak niepozorne plamy na murze – niektórzy widzą w nich twarz Chrystusa, a czy mogą okazać się obrazem nas samych?

„Wrzaski” są zwierciadłem, w którym przegląda się polskie społeczeństwo lat 90’ wraz ze swoją religijnością, stosunkiem do tradycji i rodziny. Do dziś te problemy nie zostały przepracowane. Autor umiejętnie wplótł wątki mistycyzmu – w sposób nieoczywisty i z poetyckim kunsztem, nie popadając w tony radykalizmu, obrazoburczości, czy pustej poprawności. Miłość, cierpienie i ofiarowanie są organicznie splecione w tej historii, zmuszają czytelnika do dokonania rachunku sumienia własnego życia oraz postaw wobec innych.

To prawdopodobnie najpiękniejsza książka o miłości, jaką czytaliście.

Powieść o miłości tęczowej, rodzicielskiej, małżeńskiej, a także tej kierowanej do wewnątrz. Miłości utraconej, czasem spełnionej, często toksycznej.

Ma siłę kruszenia serc jak niezapomniana “Tajemnica Brokeback Mountain”.

fot. (c) Paweł Czarnecki

 

 

 

Tomasz Maruszewski – ur. w 1985 roku w Tarnowskich Górach. Radca prawny, od czasów studiów związany z Warszawą. Zmęczony życiem w wielkim mieście, w 2019 roku przeprowadził się do Nowego Sącza. Mieszka teraz w otoczeniu gór i rzek. W ciągu dnia zajmuje się pisaniem pism procesowych i umów, popołudnia spędza z dwójką swoich dzieci, noce poświęca pisaniu powieści. Mechanizmy społeczne, muzyka oraz kosmologia stanowią dla niego inspirację. Od młodości nieodłącznie towarzyszy mu muzyka, dzięki której rozpoczął swoją przygodę ze sztuką. Współtworzył kilka alternatywnych projektów muzycznych (Stop Mi! i Catster), które gościły w polskich rozgłośniach radiowych. „Wrzaski” to druga powieść w dorobku autora. Mówi, że dojrzewa życiem swoich bohaterów wraz z każdą kolejną powieścią. Nieśmiały, przestraszony światem i ludźmi. Jednocześnie pragnie przedstawić wykreowane przez siebie historie szerokiemu gronu czytelników. Ta sprzeczność go dręczy, ale i motywuje.

Kategorie: Literatura
Tagi: SQN