„Schronisko, które przestało istnieć”

Przegląd

Genialny debiut rozpoczynający serię górską

 

„Historia rodziny właścicieli schroniska, którą stworzyłem, została oparta na relacjach z krzywd, jakie spotykały Niemców na Dolnym Śląsku po drugiej wojnie światowej. Chciałem, by powieść ukazywała jak najdobitniej dramat ludności cywilnej, która w trakcie każdej wojny płaciła i płaci największą cenę. Jako człowiek nie potrafię się z tym pogodzić. Pisząc książkę, w najgorszych snach nie przypuszczałem, że ten temat stanie się w bieżącym roku znów tak tragicznie aktualny.

W powieści pojawiają się praktycznie wyłącznie miejsca, które istnieją naprawdę – od schroniska na Szrenicy poczynając, na Śnieżce kończąc. Wielką przyjemność sprawiło mi konstruowanie fabuły, w którą wplotłem wiele wydarzeń i postaci historycznych, zacierając tym samym granicę między prawdą a fikcją.

 

Chciałem też, aby książka była swego rodzaju hołdem dla Karkonoszy. Żeby przedstawić w niej te góry tak, jak je odbieram – jako mroczne, majestatyczne i tajemnicze. Nie mogłem więc w takiej powieści nie wskrzesić najstarszej i zdecydowanie najbardziej niesamowitej karkonoskiej opowieści – legendy o Duchu Gór, Liczyrzepie. Stanowi ona integralną część fabuły. Lata wędrówek po Karkonoszach i różnych mniej lub bardziej dziwnych przygód utwierdziły mnie w przekonaniu, że Duch Gór istnieje naprawdę. A moim największym marzeniem jest, żeby po lekturze tej powieści czytelnicy zechcieli na własną rękę odkryć Karkonosze – jego królestwo.” – od autora

 

 

Młody stomatolog Maksymilian Rajczakowski jedzie w Karkonosze, by odetchnąć od rodzinnych problemów. Nie jest świadomy tajemnic drzemiących w wojennej przeszłości gór. Czy znajdzie to, czego szuka?

 

Właściciel nieczynnego schroniska Nad Śnieżnymi Kotłami ginie w nieszczęśliwym wypadku. Niedługo po tej tragedii na miejsce przybywa jego bratanek Maksymilian. Mężczyzna dowiaduje się, że przed śmiercią wuj z niejasnych przyczyn interesował się losami innego górskiego schroniska, które tuż po II wojnie światowej spłonęło w niewyjaśnionych okolicznościach. Gdy na jaw wychodzą kolejne fakty, Rajczakowski nabiera podejrzeń, że śmierć wuja nie była nieszczęśliwym zrządzeniem losu. Nieświadomy czyhającego zagrożenia podejmuje własne śledztwo. Wkrótce zaczyna otrzymywać pogróżki od kogoś, kto podaje się za Ducha Gór… Jeśli w porę nie rozwikła zagadki, znajdzie się w śmiertelnym niebezpieczeństwie.

 

Schronisko, które przestało istnieć otwiera serię powieści poświęconych Karkonoszom. To trzymające w napięciu i naznaczone rodzinnymi sekretami kryminały, a także gęsta od zagadek i legend wędrówka po zapomnianych szlakach przeszłości.

 

TOM DRUGI W PRZYGOTOWANIU!

 

 

 

 

 

 

Sławomir Gortych – pasjonat gór kończący wydział stomatologiczny Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Jego największą pasją jest pisanie, medycyna oraz wielodniowe wędrówki z plecakiem po karkonoskich bezdrożach. Prowadzi popularnego bloga „Zagubiony w Karkonoszach”, gdzie odkrywa przed czytelnikami tajemnice najsłynniejszych dolnośląskich gór. Schronisko, które przestało istnieć to jego pierwsza ukończona powieść, stanowiąca początek trylogii kryminalnej poświęconej burzliwym dziejom Karkonoszy w minionych wiekach.

 

Link do profilu autora: https://www.facebook.com/zagubionywkarkonoszach

 

Kategorie: Literatura