Kryminał pod psem powraca!

Przegląd

„W „Sopocie w trzech aktach” już po raz dziesiąty spotykamy się z prywatnym detektywem Szymonem Solańskim, jego żoną Różą Kwiatkowską (a, tfu! Solańską!) i niezastąpionym kundelkiem Guciem adoptowanym z chorzowskiego schroniska dla bezdomnych zwierząt. Kiedy pięć lat temu ujrzałam swoją pierwszą książkę – „Tajemniczą śmierć Marianny Biel” – na półkach w księgarniach, nawet nie marzyłam o tym, że seria „Kryminał pod psem” aż tak się rozrośnie, a Państwo wciąż będą dopytywać o kolejne przygody tej szalonej trójki bohaterów, kibicować im i darzyć ich tak wielką sympatią.

 Przez ten czas Solański i Kwiatkowska rozwiązali sporo zagadek kryminalnych, a w ich życiu prywatnym zaszło mnóstwo zmian. Za to tym stałym elementem w „Kryminałach pod psem” był, jest i będzie Gucio – wiecznie dziesięcioletni psiak bez rodowodu i tylnej łapy, za to z wielkim sercem, ironicznym podejściem do świata i detektywistyczną intuicją. Wprawdzie jego pierwowzoru już z nami nie ma, ale na szczęście w literaturze można wszystko. Zapewniam więc, że książkowemu Guciowi krzywda nigdy się nie stanie i zaprosi Was jeszcze nieraz do wspólnego tropienia mordercy.” – od autorki

 

 

Róża i Szymon Solańscy jadą w podróż poślubną do Sopotu. Jednak zamiast cieszyć się urokami kurortu, trafiają w sam środek afery kryminalnej. Ktoś zamordował Artura Przebendowskiego, właściciela pensjonatu Józefina. I zrobił to niejako trzykrotnie…

Solański – z zawodu prywatny detektyw – zostaje wynajęty do odnalezienia zabójcy. W śledztwie pomagają mu nie tylko żona i niezastąpiony kundelek Gucio, lecz także aspirant Barański. Bo za nowożeńcami podążają starzy, dobrzy znajomi… Czy sprawa morderstwa Przebendowskiego może mieć związek z wydarzeniami sprzed pół wieku? W Sopocie zaginęły wtedy dwie przyjaciółki, a milicja nigdy nie odkryła, co się z nimi stało.

Wygląda na to, że Solański, Róża i Gucio znów będą mieli ręce (i łapy!) pełne roboty.

 

fot Przemysław Jendroska

 

 

 

 

 

 

 

Marta Matyszczak. Chorzowianka z urodzenia, dziennikarka z wykształcenia, pasjonatka kryminałów z zawodu. Prowadzi Kawiarenkę Kryminalną, portal poświęcony literaturze kryminalnej. Uczestniczka warsztatów literackich na Międzynarodowym Festiwalu Kryminału we Wrocławiu oraz na Festiwalu Conrada w Krakowie. Laureatka konkursów na opowiadanie kryminalne (MFK Wrocław i Kryminalna Piła). Adeptka kursu scenariopisarskiego w Warszawskiej Szkole Filmowej. Autorka scenariuszy do kryminalnych fars teatralnych. Kocha psy i podróże (szczególnie te tropem powieściowych bohaterów).

 

 

Kategorie: Literatura