Znamy program 19. Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera

Tegoroczna 19 edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej, upamiętniającego Izaaka Baszewisa Singera, odbędzie w 26 sierpnia – 4 września br. w Warszawie.

Wśród stałych punktów programu znajdą się także spotkania wokół literatury, muzyki i historii, pokazy filmów, a także wykłady, warsztaty, wystawy oraz spacery miejskie. Austriackie Forum Kultury będzie gospodarzem Salonu Literackiego pod dowództwem Remigiusza Grzeli oraz cyklu Klub Miłośników Kultury Żydowskiej i cyklu Mistrzowie Czytają.

Jedną z atrakcji festiwalu będzie spotkanie z Hanną Krall “Ludzie, których znałam”, poświęcone felietonom reporterki na łamach “Tygodnika Powszechnego” oraz spotkanie z Meirav Hen, wnuczką noblisty, Izaaka Baszewisa Singera.

W tym roku na scenach Teatru Żydowskiego m.in.: spektakl muzyczny z oryginalnymi kompozycjami stworzonymi przez Hadriana Filipa Tabęckiego, z muzyką graną na żywo, czyli „Jentl” Izaaka Bashewisa Singera i Leah Napolin w reżyserii Roberta Talarczyka na podstawie opowiadania „Jentl” noblisty oraz kolejny spektakl czerpiący z literatury – „Planeta B” na motywach powieści „Szpital Przemienienia”, „Głos Pana” i korespondencji Stanisława Lema wg scenariusza i w reżyserii Krzysztofa Popiołka.

Będą też programy muzyczno-kabaretowe i inne projekty przygotowane przez aktorów Teatru Żydowskiego oraz przygotowywane co roku przez szefową festiwalu, Gołdę Tencer spotkanie, czyli „W kuchni mamy Soni”.

W Synagodze im. Małżonków Nożyków odbędą się uroczyste koncerty kantoralne otwierające festiwal i Hawdalę – zakończenie szabatu, podczas których dawne echa mieszają się ze śpiewem wielkich współczesnych kantorów Nachmana Turgemana i Netanela Olivtskiego.

Na Scenie Letniej koncertowo pojawią się też m.in.: Olga Avigail Mieleszczuk i trio Kol Ishe z programem Żydowskie Pieśni Ukrainy – Shpil Mir A Dumke!, a także TROI – Quartett z Austrii z opracowaniem muzycznym tekstów Rajzel Żychlinski, Anna Riveiro w repertuarze pieśni sefardyjskich, Adrianna Dorociak prezentująca utwory z projektu „Lesman/Fantazje”, a także m.in. Genady Iskhakov, Zygmunt Sieradzki, Sława Przybylska i Janusz Tylman.

Nataliya Utesheva Kasyanchyk z Ukrainy poprowadzi rodzinne warsztaty „Śpiewaj ptaku, śpiewaj!” w Centrum Kultury Jidysz. W programie zajęć jest chasydzki nigun (modlitwa bez słów) oraz dawne pieśni ludowe w języku polskim i ukraińskim: kołysanki o miłości i macierzyństwie, pieśni o życiu i światopoglądzie ludzi.

Centrum Kultury Jidysz przy ul. Andersa 14 w czasie festiwalu zaprasza na dni otwarte CKJ i UTW, sesję naukową oraz wykłady i spotkania.

Pełen program festiwalu TUTAJ

 

 

 

źródło dzieje.pl

Kategorie: Wydarzenia