Literackie wydarzenie roku – “Gdzie jesteś, piękny świecie” Sally Rooney

Przegląd

Sally Rooney

“GDZIE JESTEŚ, PIĘKNY ŚWIECIE”

Gdzie jesteś, piękny świecie to najlepsza jak dotąd powieść Rooney

The New York Times Book Review

PREMIERA 9 MARCA

Ta książka to literackie wydarzenie roku. Nowa powieść Sally Rooney, autorki „Normalnych ludzi” i „Rozmów z przyjaciółmi”, jednej z najważniejszych współczesnych powieściopisarek. „Gdzie jesteś, piękny świecie” ukaże się w księgarniach już 9 marca.

Alice, znana pisarka, poznaje Felixa, pracownika magazynu wysyłkowego, i proponuje mu wspólną podróż do Rzymu. W Dublinie jej najlepsza przyjaciółka Eileen próbuje dojść do siebie po rozstaniu z wieloletnim partnerem i zaczyna flirtować z Simonem, mężczyzną, którego zna z dzieciństwa. Mieszkając w dwóch różnych miejscach, przyjaciółki wysyłają do siebie długie maile – piszą o swoim codziennym życiu, rozterkach oraz refleksjach na temat cywilizacji, sztuki, polityki i religii.

Alice, Felix, Eileen i Simon są jeszcze młodzi – ale życie już daje się im we znaki. Pożądają się, zwodzą, spotykają i rozstają. Uprawiają seks, martwią się o swoje przyjaźnie oraz świat, w którym żyją. Czy będą świadkami jego końca? Czy zdołają uwierzyć w istnienie pięknego świata?

 

Fragment książki:

„Więc oczywiście w kontekście tego wszystkiego, co się dzieje, gdy stan świata jest taki, jaki jest, a ludzkość stoi na skraju zagłady, oto ja piszę kolejnego mejla o seksie i przyjaźni. Czyż jest coś innego, dla czego warto żyć?”.

Sally Rooney: irlandzka pisarka, której nazwisko znalazło się na liście 100 najbardziej wpływowych osób 2019 roku według magazynu „Time”. Jej powieść „Rozmowy z przyjaciółmi” (2017, W.A.B. 2021) została nominowana m.in. do International Dylan Thomas Prize oraz okrzyknięta książką roku przez „Daily Telegraph”, „Sunday Times” i magazyn „Guardian”.

Prawa do jej wydania zostały sprzedane do 12 krajów. Druga – „Normalni ludzie” (2018; W.A.B. 2020) – osiągnęła międzynarodowy sukces. Znalazła się m.in. na liście tytułów nominowanych do Nagrody Bookera. Na jej podstawie powstał także znakomity serial BBC. „Gdzie jesteś, piękny świecie” to trzecia powieść pisarki.

Kategorie: Literatura
Tagi: WAB