„Bardzo długi marzec” Andrzeja Dziurawca – nowość wydawnictwa LIRA

Przegląd

W tym tygodniu premierę ma „Bardzo długi marzec” Andrzeja Dziurawca wydany nakładem wydawnictwa LIRA, w której czytelnik przeniesie się do Warszawy drugiej połowy lat sześćdziesiątych. Czas politycznych przepychanek w szeregach PZPR, ograniczania swobód obywatelskich oraz eskalacji – podsycanych przez rządzących – antysemickich nastrojów. A w tym wszystkim – młodzieńczy romans, który zostanie zdeptany przez historię.

Nastoletni Adam Sander jest uczniem dobrego warszawskiego liceum. Nawiązuje i zrywa przyjaźnie, przeżywa pierwszą miłość, poznaje moc muzyki Stonesów i taniego alkoholu, ale także brutalnie konfrontuje się z historią. Wydarzenia marcowe, inicjowane przez władze komunistyczne wystąpienia antysemickie i ataki milicjantów na studentów Uniwersytetu Warszawskiego powodują, że Adam musi poznać korzenie swojej rodziny i znaleźć odpowiedź na pytanie, kim właściwie jest…

To poruszająca historia o dojrzewaniu i przedwczesnym wkraczaniu w dorosłość, w której jedną z bohaterek jest Warszawa – ponura, przytłoczona PRL-owską szarzyzną, ale zarazem wibrująca energią młodych ludzi pragnących dla siebie pełniejszego życia.

W tle młodzieńczego romansu dzieje się historia przez wielkie H – na początku wyczuwalna niejako między wierszami, odległa bohaterom, wraz z rozwojem fabuły zmienia się w budzący grozę obraz politycznej przemocy i demagogii. Wymusza przedwczesne wkraczanie w dorosłość oraz redefiniowanie własnej tożsamości, pozbawia złudzeń.

„Romeo i Julia w czasach zarazy”.
Feliks Falk, reżyser

„Bardzo dobra książka. Bardzo! W nastroju, w grozie, atmosferze. Bardzo mocna i prawdziwa”.
Wacław Holewiński, pisarz

Książka została wydana w miękkiej oprawie, w formacie 135 x 197 mm. Objętość: 336 stron, cena okładkowa: 39,99 zł.

Więcej na temat publikacji można znaleźć na stronie: www.wydawnictwolira.pl

Kategorie: Literatura