Realna szansa na VAT 0 proc. na książki od połowy 2022 r.?

Przegląd

Na stronie MKiDN pojawiła się informacja o działaniach jakie podjęły  Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwa Finansów w zakresie wprowadzenie stawki VAT 0 proc. na książki i czasopisma oraz utrzymania obniżonej stawki VAT na dzieła sztuki.

Jak przypomniano, 7 grudnia Rada do Spraw Gospodarczych i Finansowych UE (ECOFIN) jednomyślnie przyjęła podejście ogólne wobec wniosku Komisji Europejskiej dotyczącego zmiany dyrektywy 2006/112/WE w zakresie stawek VAT. Uzgodniony projekt dyrektywy przewiduje możliwość, po zakończeniu procedury legislacyjnej na forum UE i formalnym wejściu w życie dyrektywy, wprowadzenia stawki VAT 0 proc. na książki i czasopisma (zarówno w formie drukowanej, jak i cyfrowej) objęte punktem 6 załącznika III do dyrektywy VAT oraz utrzymuje możliwość stosowania obniżonych stawek VAT do dzieł sztuki. (zob. https://wirtualnywydawca.pl/2021/12/na-ecofin-osiagnieto-porozumienie-w-sprawie-stawek-vat/)

“Zgodnie z unijną procedurą legislacyjną, projekt dyrektywy jest kierowany do Parlamentu Europejskiego (PE), który został poproszony o jego zaopiniowanie w terminie do 15 marca 2022 r. Po wydaniu opinii przez PE, projekt dyrektywy zostanie przedłożony do formalnego przyjęcia Radzie UE, a następnie opublikowany w dzienniku urzędowym UE. Przewiduje się, że dyrektywa wejdzie w życie nie później niż w czerwcu albo lipcu 2022 r.” – wskazano w środę na stronie MKiDN.

Podkreślono, że obecnie w stosunku do sprzedaży książek drukowanych zastosowanie znajduje obniżona 5 proc. stawka VAT. Jest to najniższa możliwa do zastosowania stawka na podstawie obecnych przepisów Dyrektywy VAT. Postulat wprowadzenia zerowej stawki VAT na książki drukowane – jak przypomniano – był wielokrotnie formułowany, także w ostatnim czasie, przez środowiska wydawców, księgarzy, bibliotekarzy, pisarzy, ludzi kultury.

“W kwietniu 2020 r. z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy oraz na wniosek wiceprezesa Rady Ministrów, ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego, w działania na rzecz obniżenia stawek VAT na książki na forum Unii Europejskiej zaangażowało się Ministerstwo Finansów, które złożyło do Komisji Europejskiej wniosek o zgodę na obniżenie VAT na książki” – dodał resort. (PAP)

Kategorie: Prawo
Tagi: VAT