Zmarł Per Olov Enquist

Przegląd

W Vaxholm pod Sztokholmem w wieku 85 lat zmarł wybitny szwedzki pisarz i dramaturg Per Olov E Enquist – podała w niedzielę gazeta „Dagens Nyheter”. Autor wielu powieści historycznych zmarł w sobotę wieczorem po długiej chorobie.

„Niewielu inspirowało innych pisarzy tak jak on. Odnowił gatunek powieści dokumentalnej oraz ożywił szwedzki dramat. Miał wpływ na czytelników przez ponad pół wieku” – napisał w oświadczeniu Hakan Bravinger, szef działu literatury wydawnictwa Norstedts.

Urodzony w 1934 r. w Hjoggboele w regionie Vaesterbotten w północnej Szwecji Enquist w młodości był jednym z najlepszych szwedzkich skoczków wzwyż, z rekordem życiowym 1,97 m. Po studiach na Uniwersytecie w Uppsali to jednak literatura stała się jego domeną. Debiutował w 1961 r. powieścią psychologiczną „Kristalloegat”, ale prawdziwym przełomem było wydanie w 1964 r. powieści historycznej „Piąta zima magnetyzera”.

W 1968 r. dzięki powieści dokumentalnej „Legioniści” Enquist zyskał międzynarodowe uznanie. Dzieło zostało wyróżnione Nagrodą Literacką Rady Nordyckiej oraz doczekało się ekranizacji. Pisarz dwukrotnie był laureatem szwedzkiej Nagrody Augusta (Augustpriset): w 1999 r. za powieść „Wizyta królewskiego konsyliarza” oraz w 2008 r. za autobiograficzną książkę „Ett annat liv”, w której opisał swoje zmagania z alkoholizmem.  W 2004 roku ukazała się „Opowieść o Blanche i Marie”, powieść inspirowana życiorysem m.in. Marii Skłodowskiej-Curie. Jego dramat „Tribadernas natt” został przetłumaczony na ponad 20 języków.

 

 

 

źródło Onet.pl

Kategorie: Wydarzenia