Msza święta. Instrukcja obsługi. Wszystko, co powinieneś wiedzieć, ale nikt ci wcześniej nie powiedział

Przegląd

Kiedyś po łacinie, dzisiaj w językach narodowych, a jednak nie przestaje być tajemnicza. Skąd w ogóle pochodzi słowo „msza” i co oznacza? Jak odnaleźć pożytek z uczestnictwa we mszy świętej? W jaki sposób należycie celebrować każdy jej element – od wejścia na wyjściu z kościoła kończąc? Jak słuchać, aby usłyszeć kierowane do nas Słowo Boże? Jak modlić się i praktykować wdzięczność? Nakładem Wydawnictwa W drodze ukazała się właśnie książka Msza święta. Instrukcja obsługi. Wszystko, co powinieneś wiedzieć, ale nikt ci wcześniej nie powiedział, Michael Dubruiel*, dzięki której znaleźć można odpowiedzi na te (nie)łatwe pytania.

Jest to przystępnie napisany przewodnik, który prowadzi czytelnika przez celebrację mszy. Autor szczegółowo przedstawia każdy jej element – od chwili stanięcia w drzwiach kościoła do momentu opuszczenia go. Wyjaśnia znaczenie pojęć, genezę obrzędów i ich zakorzenienie w Piśmie Świętym, Katechizmie Kościoła katolickiego i tradycji pierwszych chrześcijan.

„Pisałem tę książkę z myślą o wszystkich katolikach. Niezależnie: młodych czy starych, mężczyznach czy kobietach, liberalnych czy konserwatywnych – w Chrystusie wszyscy jesteśmy jedno, w Eucharystii wszyscy jesteśmy jednym Ciałem: Jezusa! Mam nadzieję, że pomogę ci odkryć na nowo mszę świętą jako sposób, by pozbyć się wszystkiego, co oddziela cię od życia i rozprasza, i zastąpić to głębokimi, pełnymi znaczenia wydarzeniami twojej codzienności. Pomogę ci w odkryciu mszy jako miejsca ukazania ran, blizn, potrzeb, które Jezus może uzdrowić, tak byś spotkał samego Pana i mógł wychodzić po każdej mszy z Jego pokojem i głębokim poczuciem jedności z Bogiem i bliźnimi” – Michael Dubruiel.

Dzięki tej książce celebracja Eucharystii przestanie być zagadką i abstrakcją, a stanie się źródłem siły i bodźcem do lepszego życia. Pomocne w tym będą również pytania do powtórki oraz refleksji, zebrane jako podsumowanie poszczególnych rozdziałów.

* O autorze
Michael Dubruiel (1958–2009) był katolickim mówcą oraz autorem książek. Po służbie w amerykańskiej armii studiował filozofię i duchowość chrześcijańską. Wykładał homiletykę i duchowość w seminarium, katechizował młodzież. Kilka miesięcy przed nagłą śmiercią został mianowany dyrektorem ds. nowej ewangelizacji w diecezji Birmingham w Alabamie, USA.

 

www.wdrodze.pl

 

 

 

Kategorie: Religia
Tagi: W drodze