Wrześniowy miesięcznik „W drodze” – Zgorszeni Kościołem.

Przegląd

Na taki Kościół nas skazali

„Kościół polski nie potrafi rozeznać, co jest ważnym wyzwaniem, a co tylko pozornym. Wobec tych słabości szuka się poparcia w strukturach politycznych i administracyjnych, wiążąc nadzieję z jedną partią polityczną. Nieporadność w dowodzeniu swoich racji pociąga za sobą pokusę agresji i sięgania po argumenty siłowe” – prowincjał dominikanów, Paweł Kozacki OP pisze o bolączkach polskiego kościoła i o tym, dlaczego sam nie zamierza go opuszczać choć rozumie rozgoryczenie niektórych wiernych.

BYĆ W KOŚCIELE MIMO WSZYSTKO

Kryzys kościoła dotarł nad Wisłę – można się spierać, czy dopiero w ostatnich miesiącach, czy zdecydowanie wcześniej. Dyskusyjne będą odpowiedzi na pytanie o jego źródła i możliwe recepty. Grzech klerykalizmu czy działanie lobby homoseksualnego w kuriach diecezjalnych? Politykierstwo z ambony czy rozwodnienie dyscypliny i nauczania moralnego? Konieczność pracy u podstaw czy odgórnej, radykalnej reformy? We wrześniowym „W drodze” niecodzienne spotkanie: Ludwik Wiśniewski OP i redaktor tygodnika „Do Rzeczy” Paweł Lisicki. Czy znajdą punkty wspólne? Czy wyjdą poza utarte schematy?

O wolności bycia chrześcijaninem były prowincjał jezuitów, Wojciech Ziółek SJ. Religijne zobojętnienie diagnozuje Jacek Salij OP. Adrian Galbas SAC, prowincjał pallotyńskiej Prowincji Zwiastowania Pańskiego o tym, jak przeżyć kryzys wiary.

 

CZARNOBYL – 30 LAT PÓŹNIEJ

Katastrofa w Czarnobylu stała się żywym symbolem rozpadającego się związku radzieckiego. Paradoksalnie jednak pozostała po niej niewielka spuścizna. Zignorowano późniejsze ekspertyzy naukowców i doświadczenie lekarzy, którzy się mierzyli z chorobą popromienną. A to wielka strata – jak przekonuje amerykańska historyczka prof. Kate Brown, autorka m.in. „Czarnobyl. Instrukcje przetrwania”. Zwłaszcza, że kiedy osiem lat temu doszło do katastrofy w Fukushimie, powtórzono wszystkie błędy z Czarnobyla. Czy wyciągniemy z nich wnioski, zanim nadejdzie kolejne nieszczęście?

 

Stanisław Zasada przybliża nieznaną historię ostatniej ikony napisanej dla Jana Pawła II. Dominik Jurczak OP i Dominik Jarczewski OP o tym, komu służą msze dla dzieci. Dlaczego chodzimy do kościoła w niedziele – Wojciech Surówka OP.

Miesięcznik „W drodze” można nabyć w wersji papierowej w klasztorach dominikańskich i salonach prasowych, natomiast w wersji elektronicznej m.in. w Kindle Store czy iTunes. Więcej informacji: https://www.wdrodze.pl/opis,1909,W_drodze_2019__nr_9.html

 

Kategorie: Religia
Tagi: W drodze