„Ciemność. W obronie mroku”. Książka o tym, czego niepotrzebnie się boimy

Przegląd

Od wieków uważana za wroga – zagrożenie, zło, a nawet śmierć. Niegdyś trudna do pokonania, dziś coraz rzadziej spotykana.
Czy ciemności należy się bać? Aż 60% Europejczyków nie ma szansy na to, aby zobaczyć Drogę Mleczną. Światło otacza nas przez całą dobę, zacierając granicę między nocą a dniem. Rozprasza mrok dzięki żarówkom ledowym, ekranom smartfonów i tabletów, ulicznym światłom, diodom i neonom.
Sigri Sandberg wyrusza na daleką Północ w poszukiwaniu całkowitej ciemności. Walcząc z własnym lękiem, przekonuje się, że ciemność jest sprzymierzeńcem człowieka. Zwraca uwagę na narastający problem zanieczyszczenia świetlnego i związane z nim zagrożenia. Spogląda w niebo i tęskni za gwiazdami.
W swojej niezwykłej opowieści o mroku udowadnia, że bardziej przerażający od ciemności okazuje się jej brak.

Brudne powietrze to jedno, ale od lat zmagamy się także z globalnym zanieczyszczeniem świetlnym. Nasi przodkowie robili wszystko, żeby rozświetlić ciemność. Czy teraz światło coraz częściej nam przeszkadza, czy paradoksalnie przez nie dostrzegamy coraz mniej?

Adam Szaja, smakksiazki.pl


Boicie się ciemności? Być może dlatego, że jej nie rozumiecie. Sigri Sandberg udowadnia, że na świecie jest za dużo światła. Opowiada o ciemności z dziennikarską dociekliwością i szczególnym rodzajem empatii. Niezwykła książka!

Jarosław Czechowicz, Krytycznym okiem

Zamów książkę Ciemność. W obronie mroku  >>TUTAJ Autor: Sigri Sandberg
Data wydania: 2 października 2019
Cena: 36,90 PLN
Oprawa: twarda
Liczba stron: 192
Wydawnictwo Mova
ISBN: 978-83-66338-92-0

Kategorie: Literatura