„Wyglądała jak Marlene Dietrich i pisała jak Virginia Woolf”. Opowiadania Clarice Lispector

Przegląd

Clarice Lispector
„Opowiadania wszystkie”
tłum. Wojciech Charchalis

premiera 16 października

Najważniejsza pisarka latynoamerykańska.
„The New York Times”

Zbiór legendarnej Clarice Lispector, zwanej „wielką czarownicą literatury brazylijskiej”. Po raz pierwszy wszystkie opowiadania w jednym tomie!

Wyglądała jak Marlene Dietrich i pisała jak Virginia Woolf.
„Vanity Fair”

Jedna z najbardziej tajemniczych pisarek XX. wieku.
Orhan Pamuk

Po prostu wybitna.
Jonathan Franzen

Czarująca, elokwentna, nastrojowa. Lispector to ta sama liga, co Kafka i Joyce.
Edmunt White

 

 

Clarice Lispector była cenioną powieściopisarką, według wielu mistrzostwo osiągnęła jednak jako autorka opowiadań. Koncentruje się w nich na szczególnych momentach codzienności, opisuje bohaterów uwikłanych w więzy rodzinne, a jednak samotnych. Bohaterkami jej prozy często są kobiety – zmysłowe, inteligentne, zafascynowane mężczyznami o dużym potencjale intelektualnym, ale także wyobcowane, na granicy załamania nerwowego, duszące się w mieszczańskiej codzienności, próbujące pogodzić rolę gospodyni domowej z potrzebą zachowania indywidualności. Ważną funkcję w ich życiu pełnią makijaż i ubrania, traktowane jako maska i kostium, rynsztunek kobiecości, ale także ucieczka od siebie, możliwość stania się kimś innym. Autorka w wyjątkowy sposób opisuje także seksualność starszych kobiet.
Proza Lispector jest pełna uczuć i wrażeń – a przez to uniwersalna, skutecznie opiera się upływowi czasu.

 

 

 

Clarice Lispector (1920–1977) – brazylijska pisarka, dziennikarka i tłumaczka pochodzenia żydowskiego, urodzona na Ukrainie. Ukończyła prawo na Uniwersytecie w Rio de Janeiro . Debiutowała w wieku 23 lat bardzo dobrze przyjętą powieścią „Perto do Coraçao Selvagem”. W 1943 roku poślubiła brazylijskiego dyplomatę, rok później wyjechała z kraju i następne kilkanaście lat spędziła w Europie i Stanach Zjednoczonych. Po powrocie do Brazylii opublikowała swoje najsłynniejsze powieści: „A Paixao Segundo G.H .” (1964) i „Água Viva” (1973) i wiele opowiadań. Zmarła przedwcześnie w wyniku choroby nowotworowej. Polskim czytelnikom Lispector znana jest jedynie z krótkiej powieści „Godzina gwiazdy” (1977, wyd. pol. 1987) i zaledwie kilku opowiadań.
fot. Paulo Gurgel Valente

Kategorie: Literatura
Tagi: Grupa Foksal, WAB