Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie 2019

Patronami tegorocznej edycji Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie, który odbędzie się od 5 do 11 sierpnia, będą Jan Brzechwa i Anna Świrszczyńska.

W tym roku w mieście nad Wieprzem gościć będą tacy pisarze jak Józef Hen, Jerzy Jarniewicz, Wiktor Jerofiejew, Urszula Kozioł, Ewa Lipska, Antonia Lloyd-Jones, Wiesław Myśliwski, Małgorzata Rejmer, Tadeusz Sobolewski, Mariusz Urbanek, Krzysztof Varga, Adam Wajrak, Marcin Wicha, Adam Zagajewski.

“Naszą uwagę poświęcimy zarówno twórczości autorów goszczących na Festiwalu, jak i wielu innych, wybitnych pisarzy np. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, Janusza Głowackiego, Stanisława Grzesiuka, Franza Kafki, Marcela Prousta” – poinformowała Justyna Sobolewska, kuratorka festiwalu. Poza spotkaniami autorskimi, wieczorami poetyckimi, wykładami, debatami i rozmowami o języku polskim festiwal w Szczebrzeszynie uświetnią koncerty takich artystów jak Voo Voo & Trebunie-Tutki, Monika Borzym, Edyta Geppert i Włodek Pawlik.

W towarzyszącym programie czytania literatury udział wezmą aktorzy (Jacek Braciak, Dariusz Chojnacki, Maja Komorowska, Szymon Kuśmider, Andrzej Mastalerz, Magdalena Warzecha, Agnieszka Radzikowska, Jerzy Radziwiłowicz).

Wśród działań poświęconych dorobkowi Brzechwy zaplanowano m.in. wystawę ilustracji do jego utworów, stworzonych przez mistrzów malarstwa i grafiki. Wiersze Brzechwy przewijać się też będą w bloku festiwalowych wydarzeń dla dzieci. Doroczny pojedynek na interpretację wiersza (skład drużyn złożonych z pisarzy, aktorów i dziennikarzy, którzy biorą udział w tych rozgrywkach nie jest jeszcze znany) także będzie poświęcony Brzechwie.Jak co roku w Szczebrzeszynie przyznana zostanie Nagroda Człowieka Słowa i Nagroda Wielkiego Redaktora.

Ogłoszony też zostanie tzw. Apel Szczebrzeski, zainicjowany z troski o ochronę bogactwa polszczyzny.Podobnie jak w latach ubiegłych na jeden dzień (w tym roku 11 sierpnia) festiwal przeniesie się do Zamościa. Tematem przewodnim tegorocznej edycji będzie Akademia Zamojska. I to tam, wieczornym koncertem Pawlik/Moniuszko na Rynku Wodnym, tegoroczny festiwal w Szczebrzeszynie się zakończy. (PAP)

 

PROGRAM FESTIWALU TUTAJwww.facebook.com

Kategorie: Wydarzenia