Zmarł prof. Jacek Baluch – uczony, tłumacz, były ambasador RP w Pradze

Przegląd

Prof. Jacek Baluch, Praga 1994, fot. BMR

Wczoraj, zmarł prof. Jacek Baluch, wybitny tłumacz literatury czeskiej, bohemista, slawista, polonista, poeta i nauczyciel akademicki, w latach 1990-95 ambasador RP w Pradze. Informację o śmierci potwierdził PAP w czwartek Instytut Filologii Słowiańskiej UJ.

„Pełnokrwisty filolog, tropiciel słowa, niepospolity erudyta i poszukiwacz subtelnych znaczeń” – napisał na swojej stronie internetowej Instytut Filologii Słowiańskiej UJ w Krakowie, którego profesor był dyrektorem w latach 2002-2008.  „Był człowiekiem światłym i inspirującym” – napisała na swojej stronie internetowej ambasada RP w Pradze, podkreślając, że profesor był pierwszym po demokratycznych przemianach ambasadorem w Pradze i powołanie go wówczas na tę funkcję było „znaczącym aktem docenienia Jego zasług zarówno jako wybitnego znawcy literatury i kultury czeskiej, ale także działacza solidarnościowego oraz dyplomaty”. „Wychował wiele pokoleń polskich bohemistów i tłumaczy literatury czeskiej. Na zawsze pozostanie w sercach wielu Polaków i Czechów” – czytamy na stronie ambasady.

Jacek Baluch urodził się w 1940 r. w Krakowie. Studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim i Uniwersytecie Karola w Pradze. Popularyzator czeskiej literatury w Polsce, redaktor tomów wydanych w serii Biblioteki Narodowej: „Wybór poezji” Frantiszka Halasa, „Czescy symboliści, dekadenci i anarchiści przełomu XIX i XX wieku”, „Przygody dobrego wojaka Szwejka czasu wojny światowej” Jaroslava Haszka (2017), przygotował antologię staroczeskiej poezji miłosnej „Drzewo się liściem odziewa” (1981), był tłumaczem klasyków czeskich, autorem komentarzy, wstępów i posłowi do polskich wydań dzieł czeskich, autorem licznych książek naukowych i popularno-naukowych, poetą limeryków. W latach 80. działacz w opozycji demokratycznej i członek NSZZ „Solidarność”, po wprowadzeniu stanu wojennego internowany, był członkiem czeskiego i polskiego PEN Clubu, członkiem prezydium Komitetu Słowianoznawstwa Polskiej Akademii Nauk oraz przewodniczącym Polsko-Czeskiego Towarzystwa Naukowego oraz Polsko-Słowackiej Komisji do spraw Nauk Humanistycznych. Odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, słowackim Orderem Podwójnego Białego Krzyża III klasy, czeskim Medalem Za Zasługi I stopnia oraz Złotą Odznaką „Zasłużony dla PZKO” oraz medalem „Dziękujemy za wolność”.

 

(PAP)

Kategorie: Wydarzenia
Tagi: Jacek Baluch