Czerwcowy numer miesięcznika „W drodze” już w sprzedaży!

Przegląd

O czym przeczytamy w czerwcowym miesięczniku „W drodze”

Zranieni w kościele

To mogło być 10, 20, 30, 40 lat temu. Jeden raz, kilka, miesiącami. Czasem rozmowa jest spokojna, częściej – pełna emocji. Psychoterapeutka Barbara Smolińska opowiada o doświadczeniu dyżurowania przy telefonie zaufania w ramach akcji „Zranieni w Kościele”, inicjatywie świeckich katolików skierowanej do ofiar pedofilii. Wyjaśnia, dlaczego dopiero teraz dorośli ludzie decydują się opowiadać o traumie z dzieciństwa i na czym polegają rany, które niosą w sobie przez całe życie. Tłumaczy, jakie konkretne kroki ze strony Kościoła mogą im pomóc oraz czy w ogóle możliwe jest całkowite uzdrowienie.

Łaska Boga i łaskawość księdza

Ksiądz jest po to, by pomóc człowiekowi zorganizować spotkanie z Bogiem, a nie po to, by występować w Jego zastępstwie. Teolog ks. Damian Wąsek wyjaśnia, jak po wiekach klerykalizmu uczyć się dojrzałego i zdrowego podejścia do księży. Zastanawia się na przykład, co stoi na przeszkodzie, by biskupów i proboszczów wybierały lokalne kolegia złożone ze świeckich i księży. Przypomina, że priorytetem Kościoła nie może być sukces struktur, ale służba człowiekowi.

Duchowość pozytywnego myślenia

Teoria pozytywnego myślenia głosi, że jeśli tylko uwierzymy we własny sukces, to prędzej czy później go osiągniemy. Takie podejście przeniknęło też do chrześcijaństwa. Niektórzy rekolekcjoniści i liderzy wspólnot przekonują, że Bóg spełni każdą naszą prośbę, jeśli tylko odpowiednio długo i gorliwie będziemy się o to modlić. Jezuita Wojciech Werhun ostrzega przed takim myśleniem. Dojrzałe życie duchowe polega bowiem na żywej, osobowej więzi z Bogiem, a nie na religijnych sukcesach i spektakularnych cudach, o które się modlimy.

 

Ponadto w czerwcowym „W drodze” znajdziemy rozmowę z Andrzejem Lederem, który podsumowuje trzydzieści lat przemian demokratycznych w Polsce. Ksiądz prof. Piotr Mazurkiewicz spokojnie i rzeczowo tłumaczy, po co nam konkordat, zaś psycholog Tomasz Grzyb wyjaśnia najbardziej popularne mechanizmy manipulacji, którym ulegamy każdego dnia.

Miesięcznik „W drodze” można nabyć w wersji papierowej w klasztorach dominikańskich i salonach prasowych, natomiast w wersji elektronicznej m.in. w Kindle Store czy iTunes. Więcej informacji: https://www.wdrodze.pl/opis,1871,W_drodze_2019__nr_6.html

 

Kategorie: Religia
Tagi: W drodze