Alberione odkrywa duchowe tajemnice

Przegląd

Nakładem Edycji Świętego Pawła ukazała się niedawno pozycja warta odnotowania: Modlitewnik Rodziny Świętego Pawła, w którym oprócz pozycji obowiązkowych w każdej tego rodzaju publikacji znajdują się przepiękne, pełne teologicznej i duchowej głębi, a przy tym niezwykle wciągające modlitwy i rozważania założyciela paulistów – bł. Jakuba Alberionego.

To nie jest zwyczajny modlitewnik, jakich wiele na rynku, jego główne atuty to świeżość i oryginalność. W zasadzie już od pierwszych stron duchowy geniusz – bł. Jakub Alberione prowadzi nas z właściwą sobie werwą, stanowczością i jasnością przez fundamenty życia duchowego – najpierw mamy zrozumieć, aby potem móc odpowiedzieć. Aby móc pokochać, najpierw mamy poznać. Więc Alberione tłumaczy i wyjaśnia. A ponieważ w życiu ziemskim z pasją zajmował się mediami, więc wie jak przyciągnąć uwagę. On właśnie jest autorem rozważań, wprowadzeń, koronek, modlitw i hymnów, które składają się na tę niezwykłą pozycję.

Wychodząc od Eucharystii, samego rdzenia tożsamości paulistów, okrywa modlitwą i proponuje teksty dotykające każdej sfery życia. I być może szczególne wrażenie na współczesnych wywierać będą te, które odnoszą się do mediów: ich twórców, odbiorców i tych, którzy się w nich zagubili. I wygląda na to, że „prorok komunikacji masowej” w naszych czasach dopiero zaczyna objawiać swą przenikliwość, a ułożone przez niego modlitwy nabierają szczególnej mocy: słowa tną duchową rzeczywistość i wydobywają na światło nałogi, uzależnienia, złe nawyki i wady, aby bijący z Eucharystii blask mógł je przepalić i zniweczyć.

Najlepszą i najpiękniejszą przyjaciółką Alberionego jest Maryja. Jest dla niego Matką, Opiekunką Mistrzynią, ale także Królową Apostołów, w tym jego duchowych synów i córek oraz wszystkich, którym drogi jest ten rys tożsamości Kościoła. Zanurzając się w modlitwy maryjne bł. Jakuba, ma się wrażenie, że daje się on Maryi prowadzić za rękę, że stale potrzebuje Jej dotknięcia, obecności. A my, wchodząc w te niezwykłe teksty i zgadzając się, aby stały się one także naszymi, zaczynamy brać udział w ich relacji bliskości i czułości, zaufania i zrozumienia. Jedną z najbardziej wzruszających modlitw ze zbioru jest codzienna modlitwa „O dobre przeżycie dnia”, w której wraz z błogosławionym Jakubem prosimy Maryję, aby „położyła nam na głowie swoją świętą rękę, strzegła i uświęcała myśli, uczucia, słowa i czyny”. Chodzić z dłonią Maryi na głowie… Wspaniałe.

Dlaczego więc nie sięgnąć do tych tekstów, ucieszyć się nimi i zacząć nimi żyć?… Polecamy.

Kategorie: Religia