Przebudź się w Wielkim Tygodniu

Przegląd

„Przebudzenie, czyli prawdziwe oblicze Weroniki” – książka pod tym tytułem, którą w swej bogatej ofercie ma Edycja Świętego Pawła – doskonale wpisuje się w klimat wielkopostnego zamyślenia. Z pewnością jej lektura ubogaci nas, skłoni do tak potrzebnych szczególnie w tym czasie przemyśleń. I uzmysławiając, jaki jest sens życia i ludzkich losów, pozwoli bardziej świadomie wejść w najważniejszy dla katolików czas – Wielkiego Tygodnia.


Główną bohaterką książki Claudii Cangilli McAdam jest – nie inaczej – tytułowa Weronika. Ta na pozór typowa amerykańska nastolatka przeżywa charakterystyczne dla swojego wieku wzloty i upadki, podkochuje się w chłopaku z sąsiedztwa – najlepszym przyjacielu swojego brata Stevena, przyjaźni z bogatą Tabby Long, ma swoje plany i marzenia, które konsekwentnie realizuje, od czasu do czasu buntuje się i kłóci z matką. Jest jednak coś, co ją wyróżnia i kładzie się cieniem na jej życiu. Gdy ją poznajemy bliżej, dowiadujemy się, że dziewczynę dotknęła rodzinna tragedia. W wyniku wypadku Ronni straciła ojca i brata. Mimo że intuicyjnie wierzy w Boga – po ich śmierci przestała z Nim rozmawiać, podświadomie karząc Stwórcę za to, co ją spotkało. Podważa też sens śmierci Jezusa na krzyżu. „Dlaczego ktoś miałby umierać za kogoś, kogo nawet nie zna” – argumentuje.

Nie wiedziała wtedy, że czeka ją coś niesamowitego. Coś, co zweryfikuje jej sądy i zmieni sposób patrzenia. Po kolejnej, wyjątkowo burzliwej kłótni z matką rozchorowuje się i… budzi w starożytnej Jerozolimie dzień przed Ostatnią Wieczerzą jako Seraphina. Pochyla się nad nią – czego wówczas sobie nie uświadamia – sam Jezus, który przyszedł ją uzdrowić. I tak dziewczyna wraz z najbliższymi osobami, które dziwnym trafem przenoszą się w przeszłość razem z nią, ma możliwość współuczestniczyć w ostatnich ziemskich chwilach Chrystusa. W chwili, gdy do Ronni dociera, co już niedługo się wydarzy, wszelkimi sposobami próbuje do tego nie dopuścić… Podąża za Jezusem do Wieczernika, Getsemani, via Dolorosa i na Golgotę.

Jak skończy się ta historia? Czy Weronika odkryje sens śmierci Jezusa, ojca i brata, poukłada swoje stosunki z matką? Uwierzy na nowo i odnajdzie samą siebie? Odpowiedź znajdziecie w prezentowanej książce. Niesamowicie wciągającej, trzymającej w napięciu, wzruszającej, a przy tym dającej tak potrzebne nadzieję i radość. W sam raz na Wielki Tydzień. Szczerze polecamy.

 

zamów książkę TUTAJ

Kategorie: Religia