„Herod”

Przegląd

Zwolennikom książek historycznych, ceniącym bezstronność i znajomość przedmiotu, z pewnością nieobce jest nazwisko jednego z najpoczytniejszych rosyjskich pisarzy historycznych XIX wieku Daniło Mordowcewa.

Autor ten swoją popularność zawdzięcza umiejętności przedstawiania wydarzeń minionych epok w sposób niezwykle ekspresyjny i emocjonalny. A więc wciągający i angażujący czytelnika, który nie może doczekać się przerzucenia kolejnej strony. I taką właśnie niezwykle absorbującą książką jest pozycja zatytułowana „Herod”, wydana nakładem Edycji Świętego Pawła.

Akcja powieści rozgrywa się w starożytności. Poznajemy wielki świat Imperium Rzymskiego i jego najważniejsze osoby: Cezara, Kleopatrę, Marka Antoniusza i Oktawiana Augusta. O takiej sławie, bogactwie i potędze marzy także tytułowy bohater – Herod. Spotykamy się z nim w momencie, gdy podążając za lektyką Cezara, jego emocjami targają chorobliwa zazdrość i pożądliwość, a oczami duszy widzi siebie jako osobę co najmniej tak sławną jak rzymski imperator. Już ta pierwsza scena z udziałem Heroda pokazuje, że mocną stroną pisarstwa Mordowcewa są wyraźnie zarysowane sylwetki bohaterów, pełne typowo ludzkich namiętności i sprzeczności, wad i zalet, słabości i siły.

I właśnie wśród takich postaci, ludzi okrutnych, bezwzględnych, podejrzliwych i nieprzewidywalnych, w świecie pełnym intryg i walki o władzę, o czym wiemy z przekazów historycznych, a co fenomenalnie przedstawione jest w książce, swoje miejsce wytycza Herod. Najbardziej znienawidzony władca w historii ludzkości, znany z biblijnego przekazu o rzezi niewiniątek.

W trakcie rozwoju akcji Mordowcew próbuje odpowiedzieć na pytanie, jaki naprawdę był Herod i czy zasłużył sobie na miano okrutnika . Co istotne, choć książka mocno jest osadzona w starożytności, spodoba się z pewnością nie tylko zaczytującym się w powieściach historycznych. A wszystkim gustującym w dobrej beletrystyce.

 

Herod

Daniło Mordowcew

Strony: 240

Format: 14,5 x 20,5 cm

ISBN: 978-83-7797-135-2

Oprawa: broszurowa

Wydawnictwo: Edycja Świętego Pawła

Kategorie: Historia