AMAZONKI MOSADU Niezwykłe kobiety w izraelskich tajnych służbach – premiera 27.09!

Przegląd

27 września trafi do księgarń książka Michaela Bar-Zohara i Nissima Mishala AMAZONKI MOSADU Niezwykłe kobiety w izraelskich tajnych służbach.

Działalność lohemet, funkcjonariuszek operacyjnych Mosadu, przez wiele lat była utajniona. Mimo że wiele z nich miało niebywałe dokonania, były przedstawiane co najwyżej jako tło dla swych kolegów. W końcu jednak rząd Izraela zezwolił na publikowanie informacji na ich temat.

Michael Bar-Zohar i Nissim Mishal opisali w Amazonkach Mosadu burzliwe życie, miłości i niebezpieczne misje tych kobiet. Tocząc szarpiącą nerwy tajną wojnę, musiały się mierzyć z samotnością i niechętnymi postawami kolegów, rezygnować z marzeń o małżeństwie i dzieciach, a mimo to znakomicie wykonywały swoje zadania. W kolejnych rozdziałach autorzy opisują ich zapierające dech wyczyny. Od Jolande, która wręcz szturmem wdarła się na dwór króla Egiptu, do Diny, która stanęła na progu irańskiego Archiwum Jądrowego; od skazanej na powieszenie Szuli do Sigal, rekrutującej najlepszych muzułmańskich agentów; od Marcelle, która wyskoczyła z okna egipskiej katowni, do Jael, Isabel i Danielle, które nie wahały się wejść w paszczę lwa.

Fascynująca lektura.

Michael Bar-Zohar jest wykładowcą, byłym parlamentarzystą i wysłannikiem Izraela do Rady Europy. Autor wielu powieści i książek z dziedziny literatury faktu. Był doradcą Mosze Dajana, wykładał na Uniwersytecie Hajfy i Uniwersytecie Emory’ego w Atlancie. Jeden z najlepszych izraelskich specjalistów od spraw wywiadu i oficjalny biograf Dawida Ben Guriona oraz Szimona Peresa. Współautor z Nissimem Mishalem międzynarodowych bestsellerów Mosad. Najważniejsze misje izraelskich tajnych służb (REBIS 2012) oraz Nie ma zadań niewykonalnych. Brawurowe operacje izraelskich sił specjalnych (REBIS 2016). Książki Bar-Zohara zostały przetłumaczone na 33 języki.

 

Nissim Mishal jest jedną z najbardziej znanych postaci izraelskiej telewizji. Po ukończeniu studiów z zakresu nauk politycznych podjął pracę w telewizji państwowej. Był jej reporterem politycznym, korespondentem w Waszyngtonie, a na koniec dyrektorem generalnym. W pięćdziesiątą i sześćdziesiątą rocznicę powstania Izraela opublikował dwie bestsellerowe książki na temat wielkich wydarzeń w historii swego kraju. Razem z profesorem Szlomą Ben Amim, byłym izraelskim ministrem spraw zagranicznych, napisał także książkę o dwóch tysiącach lat judaizmu.

 

 

Kategorie: Historia
Tagi: Rebis