Akcje, widowiska i spotkania inspirowane książką – Big Book Cafe zaprasza w listopadzie!

Akcje, widowiska i spotkania inspirowane książką – Big Book Cafe zaprasza w listopadzie!

Przegląd

LITERACKIE POWROTY. LISTOPAD W STYLU RETRO.

Musical literacki na motywach „Ziemi obiecanej“, nowe wydanie „Moby Dicka“, ostatnie wiersze Leonarda Cohena i biografia XIX-wiecznej królowej kuchni polskiej. W tym miesiącu Big Book Cafe – najmodniejszy lokal literacki – serwuje wydarzenia staromodne i książki na czasie.


Gośćmi wydarzeń w Big Book Cafe w listopadzie będą aktorzy, muzycy, poeci, reporterzy i pisarze, m.in. Bisz/Radex, Jarosław Mikołajewski, Joanna Sztokfisz, Jacek Braciak, Matylda Damięcka. Na scenie w Stand-upie Literackim zadebiutują gospodynie: Anna Król i Paulina Wilk, a w światłach reflektorów znajdą się powieści wszech czasów: „Ziemia obiecana“, „Moby Dick“ oraz „W pustyni i w puszczy“.

Uwielbiamy klimaty retro. Inspirują nas i pozwalają pokazać, jak wiele w teraźniejszości jest spraw wczorajszych. Tworzymy projekty odmładzające klasykę i szukamy aktualnych, progresywnych treści w dawnych tekstach – mówią Anną Król i Paulina Wilk z Fundacji „Kultura nie boli“.

Listopad w nowym centrum literackim przy Dąbrowskiego 81 w Warszawie będzie sentymentalny i intensywny. Wśród atrakcji miesiąca są: premierowe spotkanie poświęcone Lucynie Ćwierczakiewiczowej – mistrzyni polskiej kuchni i królowej XIX-wiecznej socjety, pokaz dokumentu „Watermarks“ o pływaczkach z przedwojennego żydowskiego klubu sportowego, które do dziś spotykają się na basenie, rozmowa o fenomenie powieści „Moby Dick“ Hermana Melvilla, której polskie wznowienie ukazuje się po 167 latach od premiery, a także Stand-Up Literacki inspirowany „Ziemią obiecaną“ Stefana Żeromskiego, pokazujący współczesne demony chciwości i pogoni za pieniędzmi, także w światku literackim.


Krótkie dni, zimne noce to dobry czas, żeby zwolnić, odwócić się wstecz, porozmyślać. Dlatego przygotowałyśmy pokazy filmowe, rozmowy i premiery tekstów, które dotyczą historii. Będzie okazja do wzruszeń – zachęcają organizatorki.

LISTOPAD W BIG BOOK CAFE
Czytam, gadam, żyję – nowe centrum literackie
Dąbrowskieg 81, Warszawa

7 LISTOPADA, ŚRODA, 19.00

MEDIA: PAŃSTWOWE, PARTYJNE CZY PUBLICZNE?

Po co demokracjom media publiczne? Czym jest niezależność w dziennikarstwie?
Jak chronić informacje przed presją polityków? Do wspólnej rozmowy zapraszają: prof. Wiesław Godzic oraz Jarosław Gugała.
Partner wydarzenia:  Stowarzyszenie Dziennikarzy i Twórców Radia Publicznego.

9 LISTOPADA, PIĄTEK, 19.00
KRÓTKA PIŁKA. POEZJA JAROSŁAWA MIKOŁAJEWSKIEGO

Swoje wiersze z tomiku „Basso continuo” oraz najnowsze, niepublikowane czyta Jarosław Mikołajewski. Twórczą rozmowę improwizowaną prowadzi Zofia Jabłonowska-Ratajska.

12 LISTOPADA, PONIEDZIAŁEK, 19.00
UWAGA: PREMIERA! „PŁOMIEŃ” LEONARDA COHENA. Porywający zbiór ostatnich wierszy przygotowanych przez Cohena niedługo przed śmiercią prezentuje znawca i tłumacz jego twórczości Daniel Wyszogrodzki. Czyta aktor Marcin Przybylski. Partner wydarzenia: Dom Wydawniczy Rebis

13 LISTOPADA, WTOREK, 19.00
KIERUNEK MOKOTÓW. Odc. 14. STO LAT NIEPODLEGŁOŚCI I MOKOTOWA

Wyruszamy w retro podróż do roku 1918 i z varsavianistą Adrianem Sobieszczańskim sprawdzamy, jak wyglądał świat i Mokotów przed wiekiem.
Partner wydarzenia: Dzielnica Mokotów.

14 LISTOPADA, ŚRODA, 19.00
UWAGA: PREMIERA! NOWE WYDANIE „MOBY DICKA”

Co sprawia, że historia kapitana Ahaba i pogoni za mitycznym białym kaszalotem zachwyca nowych czytelników? Czym 167 lat po premierze elektryzuje powieść totalna Hermana Melville’a? Dociekają Adam Lipszyc i Mikołaj Wiśniewski. Pyta Jakub Moroz. Partner wieczoru: Państwowy Instytut Wydawniczy.

15 LISTOPADA, CZWARTEK, 19.00

UWAGA: PREMIERA! PANI OD OBIADÓW

O Lucynie Ćwierczakiewiczowej, mistrzyni polskiej kuchni, prekursorce nowoczesnego gotowania, która trzęsła warszawską socjetą końca XIX wieku opowiada autorka jej biografii Marta Sztokfisz. Partner: Wydawnictwo Literackie

17 LISTOPADA, SOBOTA, 19.00
STAND-UP LITERACKI. KSIĄŻKI WSZECH CZASÓW. EPIOZD #5

ZIEMIA OBIECANA, CZYLI MIEĆ CZY BYĆ?
Nasz stand-up literacki
tym razem w formie musicalu. O pragnieniu bogactwa i sławy oraz zatracaniu duszy. Zaśpiewają Matylda Damięcka oraz duet Bisz/Radex. Fragmenty oryginału przypomni Jacek Braciak, a w rolach literackich stand-uperek wystąpią pisarki
Anna Król i Paulina Wilk.
UWAGA: BILETY! 15 PLN (na miejscu i w serwisie www.bilety24.pl)

22 LISTOPADA, CZWARTEK, 19.00
UWAGA: PREMIERA! „KUBA-MIAMI. UCIECZKI I POWROTY”.

O migracjach Kubańczyków na Florydę, historiach pełnych trudnych wyborów i poświęceń a także o swoich osobistych doświadczeniach związanych z Kubą opowiada Joanna Szyndler. Spotkanie prowadzi: Włodzimierz Nowak. Partner wydarzenia: Wydawnictwo Poznańskie

23 LISTOPADA, 19.00
SWIM DOCS ZAPRASZA NA POKAZ FILMU „WATERMARKS”.

Niesamowity dokument o pływaczkach z żydowskiego klubu sportowego Hakoach Wiedeń, które w 1936 roku zbojkotowały igrzyska olimpijskie w Berlinie. Dziś mają po 80 lat i wciąż spotykają się na basenie.

Współorganizator: Klub Sportowy Mako, Partnerzy: Centrum Kultury Jidysz i RunForest Podcast.
Uwaga! Pokaz w języku angielskim.

25 LISTOPADA, NIEDZIELA, 12.00
NA PAPIERZE I NA EKRANIE: „W PUSTYNI I W PUSZCZY”

Jak Staś i Nel radzili sobie na planie filmowym? Razem z Adamem Ślesickim, producentem filmowym, wspominamy i czytamy fragmenty książki opisującej przygody ekipy filmowej. Zapraszamy całymi rodzinami!
Partnerzy: Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego, FINA, Kino Iluzjon.

Big Book Cafe – nowe centrum literackie działa w Warszawie od 2017 r.  jako kawiarnia, księgarnia, miejsce wydarzeń oraz księgarnia społeczna.


Pełny program i aktualne wiadomości na www.bigbookcafe.pl

Kategorie: Wydarzenia