XVII edycja Gaude Polonia zakończona

XVII edycja Gaude Polonia zakończona

Przegląd

Program Gaude Polonia służy wspólnemu interesowi mieszkańców państw Europy Środkowo-Wschodniej i sprzyja rozwojowi naszej współpracy – powiedział podczas uroczystości w Pałacu Rzeczypospolitej w Warszawie wicepremier Piotr Gliński. Towarzyszył mu dyrektor Narodowego Centrum Kultury prof. Rafał Wiśniewski, który dodał, że Program jest zaproszeniem do rozwoju twórczego stypendystów i służy ich potencjałowi kulturotwórczemu.

Łącznie do udziału w XVII edycji programu Gaude Polonia zgłosiło się 247 twórców.

Program Stypendialny Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Gaude Polonia został powołany do życia w 2003 roku i jest przeznaczony dla młodych twórców z Europy Środkowo-Wschodniej, w pierwszej kolejności z Białorusi i Ukrainy. Z Programu mogą skorzystać: muzycy, artyści sztuk wizualnych, filmowcy, tłumacze literatury polskiej, konserwatorzy dzieł sztuki, muzealnicy, historycy i krytycy sztuki, teatru i filmu; którzy mogą wykazać się znaczącym dorobkiem w danej dziedzinie twórczości. Program Gaude Polonia jest realizowany przez Narodowe Centrum Kultury. Pobyt stypendystów w Polsce trwa pół roku, a czas ten przeznaczony jest na realizację autorskich projektów stypendialnych pod opieką uznanych twórców i instytucji kultury. W ciągu 17 lat istnienia Programu przyznano 672 stypendia.

Jeden z tegorocznych stypendystów, rosyjski aktor i reżyser Paweł Michajłow, powiedział o Programie: Gaude Polonia jest jak szklarnia, w której kwiaty rosną szybko i w komfortowych warunkach. Bardzo się cieszę, że Polska co roku daje wielu artystom tak wyjątkową szansę.

 

mat. prasowe fot. NCK / Agnieszka Olek

Kategorie: Instytucje