Klub Proza: Bookowisko oraz cykl Dorzecza: literaci z Brzegu, Strzelina i okolic

Klub Proza: Bookowisko oraz cykl Dorzecza: literaci z Brzegu, Strzelina i okolic

Przegląd

Najważniejszym wydarzeniem w połowie czerwca we Wrocławskim Domu Literatury będzie letnia edycja Bookowiska – otwartej wyprzedaży domowej literatury, która odbędzie się w Przejściu Garncarskim już 16 czerwca. Ponadto przed nami spotkanie dolnośląskich literatów z Brzegu, Strzelina i okolic, którzy zaprezentują swoją twórczość we Wrocławiu w ramach cyklu „Dorzecza” prowadzonego przez dr. Karola Maliszewskiego.

W sobotę 16 czerwca (od 12:00 do 16:00) Przejście Garncarskie już po raz kolejny, z inicjatywy Wrocławskiego Domu Literatury i klubu Proza, zamieni się w ulicę książek. Wypełnią ją wszyscy ci, którzy planują wymienić, sprzedać bądź oddać pozycje ze swoich księgozbiorów. Podczas Bookowiska można kupić nowe i używane książki w atrakcyjnych cenach. Wyjątkowych powieści, tomików poetyckich czy komiksów na pewno nie zabraknie. Często pojawiają się tu także książki dla dzieci, przewodniki turystyczne, opracowania naukowe, a nawet czasopisma. To świetna okazja, by niedrogo zaopatrzyć się w lektury na lato, czyli coś dla tych, którzy nie wyobrażają sobie wakacji bez czytania, a wyjazdu na urlop bez walizki pełnej książek. W Bookowisku może wziąć udział każdy, zarówno jako wystawca, jak i kupujący. Wszystkich, którzy chcą dołączyć do grona bukinistwów sprzedających książki, obowiązuje jedna zasada: trzeba zarezerwować sobie wcześniej miejsce. W tym celu wystarczy wysłać maila na adres: wdl@domliteratury.wroc.pl lub wejść na stronę www.domliteratury.wroc.pl i wypełnić specjalny formularz zgłoszeniowy. Wystawianie książek jest całkowicie bezpłatne. Wrocławski Dom Literatury zapewnia wystawcom przestrzeń i stoiska w Przejściu Garncarskim (przed kamienicą Wrocławskiego Domu Literatury, pod namiotami). Wstęp na Bookowisko jest wolny.

W czwartek 14 czerwca o 17:00 propozycja dla tych, którzy są ciekawi twórczości dolnośląskich literatów. Tym razem kurator cyklu „Dorzecza” dr Karol Maliszewski – krytyk literacki, prozaik i poeta, wykładowca Uniwersytetu Wrocławskiego, od wielu lat zaangażowany w dialog z autorami skupionymi we wspólnotach lokalnych – zaprosił do Wrocławia pisarzy z Brzegu, Strzelina i okolic. Wstęp wolny.

Tradycyjnie w Prozie nie zabraknie również kina dla dzieci i dla dorosłych widzów. W sobotę 9 czerwca o 11:00 zostanie wyświetlony film animowany dla dzieci w ramach cyklu „Poranki rodzinne”. Natomiast w niedzielę 10 czerwca o 17:00 zapraszamy wszystkich dorosłych kinomanów na kolejną świetną adaptację dzieła literackiego, która zostanie pokazana w ramach cyklu „Literatura na ekranie”. Wstęp do kina w Prozie jak zawsze wolny.

Warto również zwrócić uwagę na gościnne wydarzenia, które odbędą się w najbliższych dniach w klubie Proza. 7 czerwca o 18:00 zapraszamy na dziesiątą edycję Turnieju Jednego Wiersza „Wiosna poetów” organizowanego przez wrocławski oddział Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Konkurs jest przeznaczony dla młodych twórców (do 35 lat) i polega na publicznym zaprezentowaniu jednego oryginalnego i nie publikowanego wcześniej wiersza o rozsądnej długości (powinien zmieścić się na stronie maszynopisu, kopię utworu deponuje się u przewodniczącego jury, nie podlega zwrotowi). W puli nagród 1600 złotych! Sędziować będzie jury w składzie: Ewa Sonnenberg, Waldemar Okoń oraz Gabriel Leonard Kamiński (przewodniczący). Imprezę poprowadzi Jacek Inglot. W przerwie turnieju, w ramach specjalnego 1071 Czwartku Literackiego, odbędzie się spotkanie z wrocławskim poetą Krzysztofem Charą. Wstęp wolny.

9 czerwca o 18:00 w Prozie odbędzie się druga edycja Charytatywnego Wieczoru Impro. Artyści wrocławskiej sceny grup improwizacyjnych zagrają, by wesprzeć rehabilitację Wiktorii Grabowskiej – wrocławskiej gimnazjalistki cierpiącej na rdzeniowy zanik mięśni. Wstęp 25 złotych, bilety do kupienia na miejscu w dniu wydarzenia.

12 czerwca o 20:00 na scenie Prozy zobaczymy ostatnią w tym sezonie odsłonę anglojęzycznego stand-upu inspirowanego bieżącymi wydarzeniami „Pulp Non-Fiction vol. 11: The End”. Poza stałym składem Pulp Non Fiction pojawią się goście specjalni. Wstęp 10 zł (przedsprzedaż), 15 zł (w dniu wydarzenia). Natomiast 13 czerwca o 19:00 warto wybrać się na występ Kabaretu Chyba. Zobaczymy program „Chyba żarty sobie robi” oraz nowe, premierowe skecze grupy. Wstęp: 20 zł, bilety dostępne na www.biletynakabarety.pl.

Kategorie: Wydarzenia
Tagi: Klub Proza