Klub Proza: Magdalena Grzebałkowska, Dariusz Bereski oraz rozmowy z prześladowanymi pisarzami z Bliskiego Wschodu

Klub Proza: Magdalena Grzebałkowska, Dariusz Bereski oraz rozmowy z prześladowanymi pisarzami z Bliskiego Wschodu

Przegląd

Już dzisiaj, w czwartek do klubu Proza powinni wybrać się wszyscy, którym bliski jest temat praw człowieka, wolności słowa i pomocy osobom prześladowanym w ich ojczyznach. To będzie wyjątkowa okazja, by posłuchać historii przebywających w Polsce pisarzy, stypendystów Międzynarodowej Sieci Miast Schronienia Pisarzy (ICORN). Natomiast niecały tydzień później z czytelnikami spotka się tutaj wybitna reportażystka Magdalena Grzebałkowska!

W czwartek 15 marca o 20:00 odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu „Trzy czwarte. Rozmowy o literaturze”. Tym razem Irek Grin zaprosił do rozmowy pisarzy przebywających w Polsce w ramach stypendium Międzynarodowej Sieci Miast Schronienia Pisarzy (ICORN), która oferuje bezpieczne miejsce artystom prześladowanym w ojczyznach za swoją twórczość. Goście opowiedzą o swojej aktywności literackiej w kontekście skomplikowanych biografii i zawiłych ścieżek, które – w poszukiwaniu bezpiecznego schronienia – przywiodły ich aż do Polski. Wstęp wolny.

Do Prozy koniecznie trzeba wybrać się również w środę 21 marca o 19:00 na spotkanie z Magdaleną Grzebałkowską, znaną reportażystką i biografistką (współpracuje m.in. z „Gazetą Wyborczą”), autorką książek: „Ksiądz Paradoks. Biografia księdza Jana Twardowskiego”, „Beksińscy. Portret podwójny” i „1945. Wojna i pokój”. Rozmowa, którą w ramach cyklu „Literatura pod napięciem” poprowadzi Irek Grin, będzie dotyczyć zarówno najnowszej książki autorki „Komeda. Osobiste życie jazzu” (której premiera już w maju 2018), jak również samego gatunku biografii, niezwykle popularnego w Polsce w ostatnich latach. Wstęp wolny.

Miłośnicy poezji mogą wybrać się 19 marca o 19:00 na spotkanie autorskie z Dariuszem Bereskim – aktorem, poetą, dziennikarzem, Mistrzem Mowy Polskiej Vox Populi 2012. Rozmowę wokół jego czwartego tomiku wierszy „Wóz Tespisa” poprowadzi Agata Skowrońska-Kartvelishvili, aktorka Teatru Polskiego we Wrocławiu. Wstęp wolny.

Dzień później, 20 marca o 18:00, klub Proza ma propozycję dla fanów literatury podróżniczej. „Slow travel: podróże książkożerców” to spotkanie z Agatą Mleczko wokół jej książki „Podróżując”. Będzie o tym, co można zyskać podróżując bez pośpiechu i poza utartym turystycznym szlakiem. Wstęp wolny.

Muzyczne wydarzenia w klubie Proza w najbliższym czasie to dwa bardzo ciekawe koncerty. Już w piątek 16 marca o 21:00 odbędzie się koncert muzyki eksperymentalnej Burkhard Beins + Marta Zapparoli towarzyszący konferencji AIR Wro Talks 3.0, organizowanej przez Strefę Kultury Wrocław. To podsumowanie pobytu rezydencyjnego Pawła Szroniaka w Berlinie, który do udziału w tym wydarzeniu zaprosił dwoje berlińskich muzyków: Burkharda Beinsa i Martę Zapparoli. Wstęp wolny. Natomiast dzień później, w sobotę 17 marca o 19:00, na scenie Prozy odbędzie się Canti spazializatti #1 – pierwszy koncert z cyklu prezentacji innowacyjnych projektów odważnie eksperymentujących z formą i treścią dźwiękową. Wystąpią: Jędrzej Borowski, Eisberg, Beniamin Głuszek, Hubert Kostkiewicz, Tomasz Sikorski. Bilety do nabycia w klubie Proza w cenie 20 złotych (przedsprzedaż) i 30 złotych (w dniu koncertu).

Jak co tydzień nie zabraknie również kina! Bezpłatne seanse filmowe odbędą się tradycyjnie w sobotę (17 marca, 11:00 „Poranki rodzinne” – film dla dzieci) i niedzielę (18 marca, 17:00 film z cyklu „Literatura na ekranie”). W „Kinie w Prozie” tytuły filmów pozostają tajemnicą aż do dnia seansu. Ci, którzy zamiast niespodzianki woleliby jednak wiedzieć wcześniej, na co się wybierają, powinni się zapisać do newslettera dostępnego na www.domliteratury.wroc.pl.

 

 

Kategorie: Wydarzenia
Tagi: Klub Proza

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.