Nie żyje Stephen Hawking

Nie żyje Stephen Hawking

Przegląd

Dzisiaj w nocy zmarł Stephen William Hawking – miał 76 lat. Brytyjski astrofizyk, kosmolog, fizyk teoretyk. Hawking cierpiał na stwardnienie zanikowe boczne, którego postęp spowodował paraliż większości ciała.

W ciągu trwającej ponad 40 lat kariery zajmował się głównie czarnymi dziurami i grawitacją kwantową. Opracował wspólnie z Rogerem Penrose’em twierdzenia odnoszące się do istnienia osobliwości w ramach ogólnej teorii względności oraz teoretyczny dowód na to, że czarne dziury powinny emitować promieniowanie, znane dziś jako promieniowanie Hawkinga.

Profesor matematyki i fizyki teoretycznej Uniwersytetu Cambridge, Kalifornijskiego Instytutu Technologii w Pasadenie. Członek Royal Society oraz Perimeter Institute for Theoretical Physics.

Jego publiczne wystąpienia i książki popularnonaukowe, w których omawiał współczesną kosmologię i własne odkrycia, uczyniły z niego akademicką sławę. Był autorem bestsellerowych książek m.in. Krótka historia czasu, Czarne dziury i wszechświaty niemowlęce oraz inne eseje.

Kategorie: Wydarzenia

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.