Wręczone zostały nominacje do Rady Programowej PIW

Przegląd

Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Magdalena Gawin wręczyła nominacje członkom Rady Programowej Państwowego Instytutu Wydawniczego. W jej składzie znaleźli się przedstawiciele polskiej krytyki i historii literatury, ale także historii, filozofii oraz socjologii. Po wieloletnim okresie zastoju PIW dynamicznie odbudowuje swoją pozycję.

Prof. Magdalena Gawin przypomniała, że 18 stycznia 2017 roku Państwowy Instytut Wydawniczy, spółka skarbu państwa znajdująca się na skraju bankructwa, został przekształcony w państwową instytucję kultury.

„Cieszę się, że Pan Premier Piotr Gliński podjął decyzję o ratowaniu PIW powierzając mi misję ocalenia tej instytucji” powiedziała prof. Magdalena Gawin.

W składzie dziś powołanej Rady Programowej PIW znaleźli się przedstawiciele polskiej krytyki i historii literatury, ale także historii, filozofii czy socjologii.

Nominacje otrzymali: Marek Kazimierz Barański (historyk, mediewista), Jan Gondowicz (krytyk literacki i tłumacz), Adolf Juzwenko (historyk, dyrektor Biblioteki Ossolineum, a następnie Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu), Dariusz Karłowicz (filozof, wykładowca, publicysta, wydawca książek), Krzysztof Koehler (poeta, krytyk literacki, eseista, scenarzysta teatralny i telewizyjny), Jacek Kopciński (historyk literatury, dramatolog i krytyk teatralny), Piotr T. Kwiatkowski (profesor nadzwyczajny Instytutu Filozofii i Socjologii APS), Krzysztof Masłoń (publicysta, dziennikarz, jeden z najbardziej znanych współczesnych krytyków literackich w Polsce), Zbigniew Stawrowski (filozof polityki), Dariusz Tołczyk (profesor języków i literatur słowiańskich na University of Virginia w Charlottesville, USA) oraz Zofia Zielińska (historyk).

W uroczystości uczestniczył także dyrektor Państwowego Instytutu Wydawniczego dr Łukasz Michalski.

Cele zaplanowane na 3 lata zrealizowane w ciągu 9 miesięcy

PIW to dzisiaj działające pełna parą i na niezwykle wysokim poziomie merytorycznym i edytorskim wydawnictwo, dysponujące stałym, bardzo profesjonalnym zespołem redakcyjnym, znów wydające perły polskiej i światowej humanistyki – poezji, prozy, historii, filozofii czy eseistyki. W ciągu pierwszych 5 miesięcy działania nowej instytucji odbudowany został zespół pracowników merytorycznych. Dzięki temu PIW wrócił do wydawania najważniejszych dzieł polskiego i światowego piśmiennictwa, w tym prozy, poezji, eseistyki i pozycji krytycznych. Prowadzi również związaną z tymi dziedzinami działalność propagatorską, translacyjną i naukową.

„Działający od ponad 70 lat Państwowy Instytut Wydawniczy to znacznie więcej niż wydawnictwo, to oficyna-legenda, bez której nie sposób sobie wyobrazić nie tylko polskiego czytelnictwa, ale i –  szerzej mówiąc – polskiej kultury w drugiej połowie XX wieku” – powiedziała prof. Magdalena Gawin.

Cele wydawnicze zaplanowane na trzy lata udało się zrealizować od marca do grudnia 2017. W tym czasie ukazało się ponad pięćdziesiąt tytułów, w tym premiery i długo oczekiwane wznowienia. Po raz pierwszy wszystkie pozycje ukazały się również w formie e-booków. Kontynuowana jest tradycja wydawania tytułów humanistycznych i historycznych, wydajemy nowości i wznowienia w znanych od lat czytelnikom seriach. Rozpoczęto również wydawanie nowych serii.

 

za MKiDN

Kategorie: Instytucje
Tagi: PIW

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.