Nowy dyrektor Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie

Nowy dyrektor Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie

Przegląd

Agata Wąsowska-Pawlik została powołana na stanowisko dyrektora Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie – poinformowało MKiDN. Nominację wręczył jej w czwartek wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

Agata Wąsowska-Pawlik 2 stycznia 2018 r. zastąpi prof. Jacka Purchlę, który pełnił tę funkcję od momentu powstania instytucji w 1991 r.

Agata Wąsowska-Pawlik pracuje w MCK od 1996 roku, przez ostatnie 6 lat na stanowisku zastępcy dyrektora ds. programowych, odpowiadając za merytoryczny aspekt działalności Centrum. Specjalistka w zakresie zarządzania instytucjami kultury, z doskonałym rozeznaniem w złożoności zagadnień muzealnych i muzeologicznych, głównie na terenie Europy Środkowej i kręgu kulturowego Morza Śródziemnego. Aktywnie uczestniczy w koordynowanym przez MCK programie współpracy państw wyszehradzkich w zakresie zarządzania miejscami wpisanymi na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest też współorganizatorką Forów Dziedzictwa Kulturowego Europy Środkowej organizowanych z sukcesem od roku 2011. W ramach 41. Sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO była koordynatorką programu Forum Młodych.

W 2011 r. powołana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w skład komitetu sterującego, który nadzorował program Akademia Zarządzania Muzeum. Współtwórczyni europejskiego programu i certyfikatu Echocast (European Cultural Heritage Organisations Customer Aware Staff Training) finansowanego z programu UE Leonardo.

Agata Wąsowska-Pawlik reprezentuje MCK również w międzynarodowych sieciach, wśród których znajdują się: ENCATC – European Network of Cultural Administration Training Centres, RIHA – Research Institutes of Art History, Eurośródziemnomorska Fundacja Dialogu Kultur im. Anny Lindh. Decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego została narodowym koordynatorem Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018 (ogłoszonego przez Komisję Europejską).

Jest absolwentką historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Była stypendystką Katolickiego Uniwersytetu Leuven 1997, Departamentu Stanu USA 2004 i Tokyo University for Foreign Studies 2017. Ukończyła Studium Podyplomowe Akademia Psychologii Przywództwa Grupy Firm Doradczych Values i Szkoły Biznesu Politechniki Warszawskiej 2015-2016. Jest członkinią Stowarzyszenia Historyków Sztuki, Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa, Międzynarodowej Rady Muzeów ICOM, od 2013 roku zasiada w Radzie Muzeum Etnograficznego w Krakowie.

 

źródło: MKiDN

Kategorie: Instytucje

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.