Sejm: 2018 Rokiem Zbigniewa Herberta

Sejm: 2018 Rokiem Zbigniewa Herberta

Przegląd

Przez aklamację posłowie podjęli w piątek, 27 października br. uchwałę w sprawie ustanowienia 2018 Rokiem Zbigniewa Herberta. Oddano w niej hołd “jednemu z najwybitniejszych poetów polskich i europejskich XX w.” w związku z mijającą w przyszłym roku 20. rocznicą jego śmierci.

„Wyjątkowe znaczenie Jego twórczości”

W uchwale podkreślono, że 28 lipca 2018 r. minie 20 lat od śmierci Zbigniewa Herberta – “jednego z najwybitniejszych poetów polskich i europejskich XX wieku. Z tej okazji Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, w uznaniu ogromnych zasług Artysty, postanawia oddać Mu hołd”.

“W epoce kryzysu wartości i głębokiego zwątpienia Zbigniew Herbert zawsze stał po stronie zasad: w sztuce – kanonu piękna, hierarchii i rzemiosła, w życiu – kodeksów etycznych, jasno rozróżniających pojęcia dobra i zła. Był uosobieniem wierności – samemu sobie i słowu. W swojej poezji wyrażał umiłowanie wolności, wiarę w godność jednostki i jej moralną siłę. Patriotyzm rozumiał jako miłość surową, wymagającą solidarności z poniżonymi i cierpliwej pracy nad przywracaniem pojęciom ich rzeczywistych znaczeń” – napisano w uchwale.

Jeden z najwybitniejszych polskich poetów XX wieku

Zbigniew Herbert jest jednym z najważniejszych polskich autorów XX w., eseistą, dramatopisarzem i autorem słuchowisk. W latach 80. był jednym z głównych poetów związanych z polską opozycją antykomunistyczną

Od 1986 r. poeta mieszkał w Paryżu, gdzie współpracował z “Zeszytami Literackimi”. W 1991 r. wrócił do Polski i poświęcił się działalności społecznej oraz komentowaniu wydarzeń politycznych.

Do najsłynniejszych prac Herberta należą tomy poezji: “Struna światła” (1956), “Studium przedmiotu” (1961) i “Pan Cogito” (1974), a także książki eseistyczne: “Barbarzyńca w ogrodzie” (1962) i “Martwa natura z wędzidłem” (1993).

Kategorie: Instytucje, Wydarzenia
Tagi: Rok Herberta

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.