Mark Andy dla studentów

Przegląd

Po dużym sukcesie Dni Otwartych dla klientów z całego świata, jakie miały miejsce na początku kwietnia br., firma Mark Andy Europe otworzyła swoje drzwi po raz kolejny. Tym razem zaprosiła do swojej warszawskiej siedziby studentów Zakładu Technologii Poligraficznych Instytutu Mechaniki i Poligrafii Politechniki Warszawskiej, którzy licznie przybyli na to spotkanie. Jego kluczowym elementem były pokazy czterech maszyn z bogatego portfolio tego amerykańskiego producenta maszyn wąskowstęgowych. Partnerami wydarzenia były firmy Flint Group, DuPont oraz przygotowalnia fleksograficzna Flexmar.

26 maja br. europejski showroom firmy Mark Andy w Polsce był miejscem spotkania dwóch roczników studentów Politechniki Warszawskiej. W czasie Dni Otwartych mogli oni zobaczyć urządzenia, dedykowane wąskowstęgowej produkcji etykiet.

Studentów oraz wykładowców przywitał Łukasz Chruśliński Sales Manager w firmie Mark Andy i wyjaśnił działanie Europejskiego Centrum Demo w Warszawie.

Następnie Nick Coombes, odpowiedzialny za public relations Mark Andy przedstawił krótko historię firmy od 1946 roku, kiedy to Mark Andy – jej założyciel – zbudował pierwszą maszynę oraz historię głównego bohatera tego wydarzenia jakim były etykiety. Następna część prezentacji poświęcona była kolejnym etapom rozwoju i obecnym możliwościom firmy, zatrudniającej ponad 400 osób na całym świecie. Jak zapewniał prelegent posiada ona obecnie najszersze portfolio urządzeń w zakresie wąskiej wstęgi i sukcesywnie łączy technologię cyfrową z konwencjonalną, odnotowując coraz większą sprzedaż oferowanych przez siebie maszyn.

Studenci zaprojektowali własne wzory etykiet, które zostały wykonane na dwóch rodzajach form drukowym DuPont w rozdzielczości 175lpi (45 DPR, 45 ESX) przez firmę Flexmar.

Następnie mogli bezpośrednio przyjrzeć się pracy samych urządzeń oraz mieli szanse obserwować proces od projektu po efekt końcowy druku. Jako pierwsza prezentowana była maszyna fleksograficzna drugiej generacji – Performance Series P7. Jest to – jak podkreślał Łukasz Chruśliński, Sales Manager w firmie Mark Andy, prowadzący podczas spotkania wszystkie pokazy – jedno z najbardziej zaawansowanych technologicznie rozwiązań tego producenta. Bazuje ono na napędach serwo, a w ostatnim czasie zostało wzbogacone o nowe możliwości w zakresie przetwarzania zadrukowanej wstęgi o szerokości 430 mm. Wersja, jaką mogli oglądać zaproszeni studenci, wyposażona była w dziewięć zespołów fleksograficznych z technologią ProLED, która zwiększa dodatkowo moc suszenia. Maszyna posiada także liczne opcje dekorowania, uszlachetniania i przetwarzania w trybie inline (m.in. tłoczenie folią na zimno i gorąco, sekcję sitodruku oraz innowacyjne bezrozpuszczalnikowe laminowanie). Bezpośrednie efekty jej pracy można było obejrzeć jeszcze w trakcie spotkania – były wśród nich różnego rodzaju etykiety związane z Politechniką Warszawską.

Kolejne z prezentowanych urządzeń – produkcyjna maszyna Digital Series, pracująca w technice inkjet UV – to z kolei rozwiązanie w pełni konfigurowalne z myślą o indywidualnych potrzebach użytkownika. Linia, obsługująca wstęgę o szerokości 330 mm i pracującą z prędkością 76 m/min., została zbudowana na bazie maszyn Performance Series. Kolejną propozycją spotkania ze studentami w firmie Mark Andy był pokaz hybrydowej maszyny Digital One – stworzonej przez tego producenta do drukowania etykiet w niskich nakładach z przetwarzaniem w trybie in-line . Jak podkreślał Łukasz Chruśliński – Digital One jest prostym i kompaktowym rozwiązaniem, które pozwala odciążyć duże maszyny fleksograficzne oraz podnosi wydajność w przypadku krótkich narządów. Skierowana jest także do producentów etykiet, którzy nie mają potrzeby inwestowania w wysokowydajne, produkcyjne maszyny cyfrowe. Obsługuje wstęgę o szerokości 330 mm i została wyposażona w moduł drukujący suchym tonerem (w trybie CMYK), zespół fleksograficzny (wykorzystywany do tłoczenia folią na zimno bądź laminowania) oraz moduł wykrawający. Na koniec studenci mogli zapoznać się także z wysokowydajną przewijarką Rotoflex VSI. Maszyna pracuje z prędkością 305 m/min. i obsługuje wstęgę o szerokości 330 bądź 440 mm. Urządzenie posiada dedykowane rozwiązanie do transportu wstęgi Rotoflex e-Drive 2.0 i system kontroli URC 2.0.

Cieszy nas fakt, że prezentacje spotkały się z zainteresowaniem studentów, wśród których z pewnością znajdują się przyszłe kadry, decydujące za kilka czy kilkanaście lat o nowych inwestycjach w zakładach poligraficznych. Tego rodzaju wydarzenia, już na etapie nauki, są dla studentów spotkaniami z najnowszą technologią, której kiedyś być może poszukiwać będą dla swoich zakładów pracy. Mamy nadzieję, że wówczas swoje wybory będą kierować w stronę firmy Mark Andy. Tymczasem mogliśmy podzielić się z nimi naszą wiedzą i doświadczeniem. Jesteśmy przekonani, że to nie ostatnia tego typu okazja”– mówi Lena Chmielewska, odpowiedzialna za marketing w firmie Mark Andy Poland.

Kategorie: Poligrafia
Tagi: MarkAndy

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.