Kompap zwiększył zysk netto o 11% r/r w I półroczu 2017

Przegląd

Kompap SA, do którego należą dwie drukarnie dziełowe w Polsce – BZGraf i OZGraf, wypracował w pierwszej połowie roku skonsolidowane przychody ze sprzedaży w wysokości 30,13 mln zł w porównaniu do 32,37 mln zł przed rokiem. Jednocześnie grupa zwiększyła w tym czasie zysk netto o 11% r/r do 1,77 mln zł.

W spółce Kompap w pierwszej połowie roku zdecydowaliśmy się postawić przede wszystkim na produkty wysokomarżowe, co przełożyło się na poziom przychodów. Koncentrowaliśmy się równolegle na ograniczaniu kosztów i w rezultacie poprawiliśmy jednostkowy wynik netto o 222 tys. zł r/r. W zakładach w Białymstoku z kolei przez większą część półrocza druk realizowany były na mniejszej liczbie maszyn w związku z wymianą urządzeń. W wyniku ulew też dwukrotnie zalany został tamtejszy zakład, co spowodowało przestój produkcji i zwiększenie kosztów. Pomimo tych zdarzeń wypracowaliśmy po raz kolejny satysfakcjonujące wyniki. Zwiększyliśmy zysk netto grupy o 11% r/r przy przychodach na poziomie 30,13 mln zł, co oznacza rentowność na poziomie blisko 6% – mówi Waldemar Lipka, prezes zarządu Kompap SA.

Z myślą o zwiększaniu produkcji i budowaniu sprzedaży Kompap w dalszym ciągu inwestuje w nowe maszyny. Jeszcze w pierwszym kwartale br. na potrzeby OZGraf zakupiono offsetowe urządzenie Heidelberg Speedmaster SX 102-8-P, które pozwala drukować prace wielokolorowe z prędkością do 15 000 arkuszy na godzinę. Na przełomie lipca i sierpnia natomiast w BZGraf uruchomiona została 8-kolorowa maszyna drukująca KBA Rapida 106. Grupa jednak nie zwalnia tempa inwestycji. W lipcu podpisane zostało zamówienie na linię do produkcji poligraficznej, w skład której wejdą m.in. linia do oklejania grzbietu wkładu książkowego i przyklejania paska wzmacniającego grzbiet RF 700, linia do produkcji książek w oprawie złożonej Kolbus BF 530, prasy typ FM 700 i FN 720, trójnóż HD 143,9 i układarka DS 392 A. Nowe maszyny mają pojawić się w OZGraf w grudniu 2017 br.

Kategorie: Poligrafia
Tagi: KOMPAP

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.