Lakierowanie wybiórcze 3D – Duplo DuSense DDC-810 w Wielkiej Brytanii i USA

Lakierowanie wybiórcze 3D  – Duplo DuSense DDC-810 w Wielkiej Brytanii i USA

Przegląd

Duplo DuSense DDC-810 – najnowsze rozwiązanie w ofercie japońskiego producenta, które oficjalnie wchodzi jesienią tego roku do sprzedaży w Europie – ma już swoich użytkowników w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Włoszech, Francji, Izraelu i w Niemczech. Wszystkie firmy, które zdecydowały się na jego zakup są bardzo zadowolone z możliwości, jakie oferuje to rozwiązanie – przede wszystkim z faktu, że mogą oferować swoim klientom produkt wyróżniający się spośród innych dostępnych na rynku.

Steve Wenlock, dyrektor zarządzający firmy Flexpress – jednego z użytkowników DuSense DDC-810 powiedział, że inwestycja w tę maszynę jest kolejną z oferty Duplo, która pozwoli przedsiębiorstwu wyróżnić się na rynku poligraficznym. Pierwszą był zakupiony w 2014 roku system Duplo iSaddle – w pełni zautomatyzowane, modułowe rozwiązanie do broszurowania i zbierania prac (drukowanych zarówno offsetowo jak i cyfrowo), oferujące szycie siodełkowe. Było to jednocześnie pierwsze takie urządzenie wdrożone na rynku brytyjskim. Początkowo używane było przy produkcji kart okolicznościowych, wizytówek i pocztówek, ale w przyszłości Steve Wenlock zamierzał wykorzystać je w produkcji z zakresu opakowań. Rozpoczął więc poszukiwania rozwiązania do lakierowania. „Drukarnie oferowały tę usługę, ale było ich niewiele albo też wyceniały ją zbyt wysoko. Spróbowałem więc znaleźć maszynę, która pozwoli nam wykonywać lakierowanie we własnym zakresie. Okazało się, że urządzenia oferujące takie możliwości są dość drogie. Kiedy więc natknąłem się na najnowszą propozycję Duplo, byłem nią mocno zainteresowany. Posiadanie takiego rozwiązania wyróżniłoby nas na rynku i pozwoliłoby sięgnąć po nowe rynki, a jednocześnie było ono w naszym zasięgu inwestycyjnym.”

Efekt lakierowania wybiórczego 3D uzyskiwany jest w urządzeniu Duplo dzięki zastosowaniu najnowszych głowic drukujących, które umożliwiają tworzenie efektów o wysokiej rozdzielczości – 600 dpi. Co więcejna jednym arkuszu można tu uzyskać różne grubości powłoki lakieru (która jest płynnie regulowana i mieści się w zakresie od 20 do 80 mikrometrów), a cały proces jest realizowany w jednym przebiegu. W drugim przebiegu grubość powłoki można podwoić do 160 mikrometrów. Technologia ta pozwala na łączenie na jednym obrazie jednolicie krytych powierzchni z drobnymi detalami, jak również daje możliwość uzyskania płynnie prowadzonych i delikatnych krzywych, odpowiadających rozmiarowi sześciopunktowej czcionki.

Urządzenie DDC-810 pracuje w oparciu o podciśnieniową technologię separacji arkuszy z ultradźwiękową detekcją podwójnych pobrań. Wysokość stosu podajnika wynosi tu 150 mm. Poprzez dodanie do wydruku trójwymiarowej, wyczuwalnej w dotyku powłoki, tworzy się uszlachetnione, przykuwające wzrok materiały. System Duplo DuSense łączy w sobie prostotę użytkowania i wysoką precyzję, będąc – jak zapewnia producent – niezwykle wydajnym rozwiązaniem, gwarantującym możliwość ekonomicznego wejścia na wymagający rynek.


Z takiej możliwości skorzystała także amerykańska firma
Harvard Pinnacle Group Corporation (HPGprint), która zainstalowała urządzenie Duplo DDC-810 jako pierwsza na świecie. Jej misją jest wykonywanie wysokiej jakości produktów w możliwie najkrótszym czasie. Dlatego dla Grega Wallace’a, jej prezesa i właściciela, zlecanie prac w zakresie uszlachetniania lakierem UV na zewnątrz nie było już opcją wystarczającą. „Miałem trudności ze znalezieniem dobrych partnerów, a większość z nich obsługiwała prace w technologii offsetowej, a nie cyfrowej – mówi. – System DDC-810 po raz pierwszy zobaczyłem w ubiegłym roku na targach Graph Expo w Orlando i byłem pod wrażeniem jego wydajności i funkcjonalności. Od zawsze poszukuję sposobów na wprowadzenie wartości dodanej do naszych prac, a to urządzenie pozwoli mi ją osiągnąć, w dodatku we własnym zakresie”.

Centrum produkcyjne HPGprint posiada kilka cyfrowych maszyn drukujących – są wśród nich urządzenia Xerox, Konica Minolta, OKI oraz Mimaki. Duplo oferuje obecnie specjalnie opracowane lakiery UV do uszlachetniania wydruków z maszyn Xerox Color Press, iGen, Versant oraz HP Indigo. W niedalekiej przyszłości – jak zapowiada firma – na rynek zostaną wprowadzone kolejne dedykowane lakiery. Greg Wallace podkreśla również precyzję, niezawodność i wydajność tego urządzenia.

Podobnie o systemie Duplo wyraża się kolejny użytkownik tego systemu z Wielkiej Brytanii – Printing Specialist Corporation. Jest to firma, która dzięki zakupowi Duplo DDC-810 rozszerzyła swoje możliwości wykańczania o lakierowanie wybiórcze. Gary Habicht – jej prezes, po raz pierwszy dowiedział się o rozwiązaniu Duplo na początku tego roku i od razu był pod wrażeniem przede wszystkim jego małych gabarytów i prostoty obsługi. „Tym, co spodobało mi się najbardziej były możliwości uzyskania efektu lakierowania wybiórczego 3D nawet w przypadku niewielkich detali, a także uzyskania różnej grubości powłoki lakieru. Owszem, przyglądaliśmy się także urządzeniom innych producentów, ale były bardzo drogie. Zakup maszyny DDC-810 otwiera przed nami teraz zupełnie nowe możliwości”.

Printing Specialist Corporation to firma założona w 1970 roku, ceniona na brytyjskim rynku poligraficznym. Od lat stara się oferować swoim klientom wyróżniające się produkty. „Już wcześniej wykonywaliśmy podobne prace, ale wysyłaliśmy je do lakierowania do innych drukarń. Koszty jakie ponosiliśmy w związku z tym powodowały, że trudno było nam oferować konkurencyjne ceny klientom. Obecnie – dzięki DDC-810 – możemy to robić nie tylko szybciej, ale i taniej. Za nami pierwsze zlecenia i efekty zastosowania systemu Duplo są naprawdę niesamowite”.

Mamy nadzieję, że także polskie drukarnie przekonają się już niebawem do nowego rozwiązania z naszej oferty – mówi Gabriela Swat, dyrektor zarządzająca Duplo Polska. – Rozmowy z pierwszymi zainteresowanymi są już za nami i jesteśmy pewni, że już niebawem pierwsze takie rozwiązanie rozpocznie pracę w rodzimej drukarni. Wszystkich zainteresowanych próbkami z tego rozwiązania zapraszamy na Festiwal Druku do Warszawy, gdzie na naszym stoisku podczas tej dwudniowej imprezy (13-14 wrześniu) udzielimy informacji na jego temat”.

Kategorie: Poligrafia
Tagi: Duplo

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.